Telesna teža predstavlja težo celotnega telesa, sestavljena pa je iz telesnih tekočin, mišic in maščobnega tkiva ter kosti in organov. Pri hujšanju gre vedno za izgubo vode (telesnih tekočin), mišic in maščobe. Na začetku hujšanja izgubimo težo predvsem zaradi vode, ki se iz telesa najprej izloči, pozneje pa se razmerje med vodo, mišicami in maščobo začne spreminjati, in sicer velikokrat v korist vode in mišic, ne maščobe.
To se zgodi, ko smo usmerjeni zgolj v hujšanje oziroma izgubljanje teže. Takrat izgubljamo več mišične mase kot maščobe. Maščobe so namreč »lene«: ne bodo se pretvorile v energijo, če to ni nujno potrebno, kot na primer takrat, ko gre za preživetje zaradi pomanjkanja hrane v daljšem časovnem obdobju. Če je telo zahtevno in hitro želi veliko energije, to maščob ne moti in se zahteva po energiji preloži na mišice, ki so metabolno aktivne in sposobne zagotoviti energijo, ki jo telo potrebuje. Če želimo hitreje in učinkoviteje odpraviti maščobne obloge, moramo v proces oblikovanja postave nujno vključiti tudi redno vadbo. Tega strokovnjaki ne priporočajo zaman, a se večina ljudi, ki se odloči za shujševalno dieto, preveč osredotoča le na hujšanje in na to, koliko bo ob naslednjem tehtanju pokazala tehtnica.
Preberite tudi: Kako se v trenutku znebiti bolečine? Kliknite TUKAJ!
Kratka, a intenzivna vadba
Obstajajo različna mnenja o tem, kako in kdaj se najbolje porabljajo maščobe. Ustaljenemu mnenju, da se maščobe najučinkoviteje porabljajo po približno dvajset do trideset minutah nizko ali srednje intenzivne vadbe, pri čemer ne smemo pretiravati, saj se po slabi uri vadbe poraba maščob poveča za slabih deset odstotkov, medtem ko se tveganje za poškodbe zelo poveča, nasprotuje mnenje, da je za učinkovito porabo maščob, združeno z ustrezno prehrano, bolje večkrat na teden (lahko pa tudi na dan) izvajati kratko, petnajst- do dvajset- ali največ tridesetminutno visoko intenzivno vadbo, pri čemer obremenimo več mišičnih skupin hkrati. S tem si »zgradimo« mišice, ki so najboljši porabnik maščobe. Po intenzivni vadbi namreč še nekaj časa porabljajo kalorije, čeprav mi spimo in počivamo. Dobro pri tej metodi je tudi to, da nam v natrpanem vsakdanjiku lažje uspeva kratka in intenzivna vadba kot pa dolgotrajno potenje, kjer nam že ob misli nanj ni prijetno.
Po tej teoriji je torej precej verjetno, da ob dolgotrajnem porabljanju kalorij na kardiovadbi, ki zahteva veliko energije, izgubimo predvsem mišično maso, in ne maščob. Tehtnica pri tem pokaže, da še vedno izgubljamo težo. Vendar, ali je tak način izgubljanja teže v redu?
Ne najbolj. Čeprav mišice tehtajo več kot maščoba, so tudi metabolno bolj aktivne kot maščoba, kar pomeni, da porabijo več kalorij. Če nadomestimo maščobo z mišicami, na začetku hujšanja tehtnica ne bo pokazala manj kilogramov (pravzaprav ni nič nenavadnega, da na začetku hujšanja opazimo rahlo povišanje telesne teže), toda tako si izoblikujemo lepšo postavo za prihodnost, ker sproti porabljamo več kalorij. In od kod pridejo te kalorije? Iz maščob. Na koncu je to, da porabimo neželene maščobe (namesto da izgubimo vodo in mišice), tisto, zaradi česar je naše telo videti vitkejše in lepše oblikovano, mišice pa bolj napete.
Metrski trak namesto tehtnice
Hujšanje torej ni vse, kar je treba narediti, je le del pridobivanja lepše postave. Dosti boljše merilo za dosego vitke postave, telesne vzdržljivosti in ohranjanja zdravja so telesne mere in izboljšanje splošne moči, hitrosti in vzdržljivosti. Namesto da tehtamo manj zaradi odrekanja hrani, ob tem pa smo slabotni in utrujeni, smo z ustrezno vadbo in prehrano lahko videti dobro, hkrati pa se tako tudi počutimo. Če pridobimo mišičasto telo, pri tem pa izgubimo nekaj maščobe, bodo ljudje to opazili prej, kot če shujšamo za nekaj kilogramov, a imamo mlahavo telo in smo brez energije za vsakdanja opravila.
Kronične diete in čezmerna telovadba (še posebno daljša kardiovadba) nas naredijo slabotne in utrujene. Običajno ljudje, ki hujšajo z odtegovanjem hrane, nimajo nobenega mišičnega tonusa, zato so njihova telesa sorazmerno neoblikovana. Primanjkuje jim energije in pogosto trpijo zaradi bolečih sklepov ter ponavljajočega se napora v nogah – gležnjih, kolenih in bokih. Ker zaradi kronične diete, ki omejuje kalorije, in pretirane kardiovadbe izgubijo veliko mišične mase, so šibki, njihova telesa pa niso sposobna porabljati maščobe. Ker izgubljajo najboljšega porabnika maščob (mišično maso), morajo biti nenehno na dieti in paziti na vnos kalorij, da bi shujšali ali (v večini primerov) le ohranili telesno težo. Nič čudnega torej ni, da se tako veliko ljudi po koncu hujšanja zredi nazaj na staro težo ali še bolj. Osredotočajo se namreč na napačne stvari.
Trije dejavniki zdravega hujšanja
Če želite pridobiti vitko postavo in čvrsto telo, hkrati pa biti v dobri telesni kondiciji, zdravi in imeti veliko energije, usmerite pozornost na tri pomembne dejavnike.
1. Vzdržujte mišično maso, da boste lahko učinkovito porabljali maščobe dlje časa. To pomeni, da se ne ukvarjajte s telesno težo, ki jo pokaže tehtnica, ker ni odločilna in vam ne pove, kako napredujete.
2. Namesto tehtanja si raje izmerite obseg trebuha, bokov, stegen. To je boljši način, da spremljate svoj napredek. Čeprav mišice tehtajo več kot maščoba, potrebujejo manj prostora. Torej bodo mišice, ki bodo nadomestile maščobo, zmanjšale konfekcijsko številko.
3. Osredotočite se na izboljšanje splošne telesne zmogljivosti – moči, hitrosti in vzdržljivosti. Če lahko dvignete več, se hitreje premikate in dlje časa zdržite napor, je to dober znak, da ste izboljšali telesno pripravljenost. To se bo pokazalo tudi na vašem počutju. Ko ste telesno bolj vzdržljivi, je vaše telo bolj učinkovito, zahteva manj energije kot prej, kar omogoča, da lahko opravite več ali imate samo še več energije, da uživate v vsakdanjem življenju.
Če boste poskrbeli za vse tri dejavnike zdravega hujšanja, boste lažje uspeli ohraniti želeno telesno težo, izognili pa se boste najpogostejšim pastem kroničnega hujšanja in dolgotrajne vadbe. Pridobljene mišice vam ne bodo le pomagale kuriti maščob, temveč bodo sčasoma same zahtevale vadbo, saj se bo telo navadilo na gibanje in ga potem zahtevalo, zato si lahko mirne vesti privoščite tudi kakšno slaščico in vam ni treba ves čas paziti na to, kaj in koliko pojeste. Po kratki in intenzivni vadbi namreč mišice še dolgo porabljajo energijo.