Estrada

So razglednice le še zgodovina?

R. Š., Maja
16. 8. 2018, 13.01
Deli članek:

Kje so časi, ko smo na počitnicah stali pred kioskom in izbirali razglednice za mamo, očeta, babico, dedka in druge sorodnike ter prijatelje.

Pixabay
Nekoč smo si morali za pošiljanje razglednic vzeti čas, jih napisati, oddati in zanje zapraviti nekaj drobiža.

Kako veseli smo bili včasih, ko smo v nabiralniku poleg položnic, časopisov in reklam zagledali razglednico, ki nam jo je iz daljnih krajev poslal prijatelj ali sorodnik. Še pred 20 leti smo ljudje z morja, izletov ali pa kar tako pošiljali pozdrave na razglednicah in sporočali, kako se nam godi. Danes, v dobi mobilnih telefonov in družbenih omrežij, pa je to le še oddaljen spomin. Ali pač ne?

Kje so časi, ko smo na počitnicah stali pred kioskom in izbirali razglednice za mamo, očeta, babico, dedka in druge sorodnike ter prijatelje. Najprej je bilo treba izbrati motiv, ki bo pritegnil naslovnika, potem pa smo se morali potruditi in razglednico še napisati - na roke, seveda. Trudili smo se pisati čim bolj čitljivo, da bo naslovnik lahko razbral, kaj mu sporočamo. Na koncu smo nanjo napisali še naslov in prilepili znamko ter poiskali nabiralnik, v katerega smo oddali razglednico. Potem pa smo čakali - nekaj dni, teden, dva - da so razglednice pripotovale v nabiralnike in privabile nasmehe na usta. Prejete razglednice so običajno dobile prostor v vitrini, na polici, steni, vratih hladilnika ali celo v albumu s fotografijami, kjer nas še danes spominjajo na lepe trenutke in nam ljube osebe. 

Pisanje razglednic ali pisem ni le lepa, ampak tudi zelo osebna gesta, s katero naslovniku sporočate, da vam je mar in da ste se spomnili nanj ter si vzeli čas in se potrudili zanj. Poleg tega je razglednica bolj osebna tudi zato, ker lahko posamezno razglednico pošljete le eni osebi. Prav za vsako si morate torej vzeti čas, da jo izberete, napišete, okrasite (z risbo) in jo fizično oddate na pošto. Zato lahko s poslano razglednico še danes naredite vtis na najdražje in pokažete, da so vam (stiki z njimi) pomembni.

Razglednice kot dnevnik spominov

Danes so razglednice večinoma le še lep spomin, in ravno to je pri njih najboljše - z njimi namreč lahko ustvarjate spomine.

Pošljite si razglednico z vsakega kotička sveta, kamor potujete, ali pa z njimi obeležite vsak pomembnejši dogodek. Nanje napišite, kje ste, kaj počnete in kdo vse je z vami. Razglednice shranjujte v posebni škatli spominov ali albumu z razglednicami. Ko boste čez leta odprli škatlo ali album, vas bodo v trenutku preželi lepi spomini in nostalgija ter vam narisali nasmeh na usta.

Razglednice z motivi mest, pokrajin in znamenitosti nekoč in danes so lahko tudi pomemben dokument, ki priča o (arhitekturnem) razvoju mest in pokrajin skozi čas. Zbirka tovrstnih razglednic je tako lahko zelo koristna in ima visoko vrednost.

Kaj napisati na razglednico

Naslov

Najprej je seveda treba čitljivo napisati naslov. Včasih smo pred imenom in priimkom pisali P. N. (prejme naj), vendar smo to do danes že opustili. Vedno preverite, koliko prostora oziroma koliko črt imate na voljo za naslov, da bo ta napisan čitljivo in pravilno. Najprej napišite ime in priimek, nato ulico in hišno številko, poštno številko in kraj, državo in nato, če je potrebno, še kontinent (na primer Europe).

Datum

V desni zgornji kot običajno napišemo datum, pred njim pa kraj, od koder pošiljamo razglednico. Ta dva podatka sta pomembna, saj nekateri ljudje zbirajo razglednice oziroma jih hranijo za spomin.

Vsebina

Seveda lahko razglednico opremite le z »lepimi pozdravi«. Lahko pa ste nekoliko izvirnejši in spesnite pesmico ali napišete kakšno šaljivo vsebino. Ne pozabite se podpisati!
Vsebini lahko dodate tudi risbico (to še posebej radi počnejo otroci), če pišete svojemu dragemu ali otrokom, pa si ustnice namažite s šminko in na razglednico pritisnite še poljubček.

Na koncu pa seveda nikar ne pozabite na znamko!

Preberite tudi: Prevzemite nadzor nad zapravljanjem! Kliknite TUKAJ!

Pozdravi na klik ali dotik

Nekoč smo si torej morali za pošiljanje razglednic vzeti čas, jih napisati, oddati in zanje zapraviti nekaj drobiža, danes pa za pošiljanje pozdravov in čestitk potrebujemo le pametni mobilni telefon in minutko časa.
Najpreprosteje je poslati SMS oziroma kratko sporočilo. Ker lahko napišete zgolj eno in ga pošljete več ljudem, je to vsekakor praktična možnost.

Druga možnost je MMS - kratko sporočilo, ki mu lahko dodate fotografijo ter ga prav tako pošljete na več naslovov v svojem mobilnem adresarju. Tako je MMS, če pošljete pozdrave z morja ter zraven pripnete še fotografijo s plaže, pravzaprav mobilna razglednica, ki jo uporabnik prejme le nekaj hipov zatem, ko ste jo poslali.

Ker je število znakov pri telefonskih sporočilih omejeno, lahko lepe pozdrave brez omejitev, ali pa celo pismo, pošljete tudi po elektronski pošti. Dodate še fotografijo ali več njih, morda kopirate še povezavo do glasbenega spota, ki ga trenutno poslušate oziroma gledate, označite prejemnika ali več prejemnikov naenkrat ter pritisnete »pošlji«. Čez nekaj sekund bo vaša razglednica v naslovnikovem elektronskem poštnem nabiralniku.

Za tiste najbolj družabne, ki hočete biti vedno na tekočem z dogajanjem vaših prijateljev, pa so na voljo različna družbena omrežja. Tam seveda lahko objavljate tudi svoje dopustniške utrinke - prilepite svojo fotografijo s palmami in turkiznim morjem v ozadju, napišete komentar k objavi, dodate emotikon za počutje (na primer »počutim se sproščeno«), označite prijatelje, ki so z vami, ter pritisnete »objavi«. V nekaj trenutkih bo vaše dopustniško razpoloženje zaokrožilo po omrežju, sledili pa bodo tako imenovani všečki, komentarji in čustveni odzivi (na primer »obožujem«). Seveda ima tovrstno objavljanje tudi svoje posledice. Če namreč ne želite, da ves svet (prijatelji ter prijatelji vaših prijateljev ali pa celo vsi) izve, kje se potepate in koliko časa boste odsotni, tega ne objavljajte. Splošno znano je, da so takšne objave lahko magnet za tatove, ki bi radi prišli v vaš dom. Ne nazadnje pa takšnih »povabil« ne objavljajte niti, če ne želite imeti na svojem dopustu na obisku nepovabljenih gostov, ki so se ravno takrat znašli na istem kraju kot vi.
S sodobno tehnologijo so napredovale tudi sodobne »razglednice«, če jim sploh še lahko tako rečemo. Razglednica namreč ni več le na papirju oziroma kartonu, niti ni več samo na mobilnem telefonu v obliki fotografije, temveč je lahko razglednica »v živo«. Po zaslugi videoklica se lahko na vašem dopustu znajde vsak, ki uporablja omenjeno funkcijo na mobilniku. Že nekaj časa namreč lahko pozdravite svoje prijatelje kar s klicem z videokamero v živo, ti pa lahko tako tudi sami podoživijo vaše dopustniško vzdušje ter si ogledajo okolico, kjer ste, slišijo valovanje morja, šumenje vetra, glasbo v daljavi itd.

Personalizirane mobilne razglednice

Skoraj vsak že ima svoj pametni mobilnik in dostop do interneta, zato ni čudno, da so razvijalci mobilnih aplikacij razmišljali tudi o tem, kako narediti pošiljanje razglednic čim bolj praktično, predvsem pa osebno oziroma personalizirano. Tako danes obstaja kar nekaj mobilnih aplikacij, na katerih lahko svoje počitniške fotografije, ki ste jih opremili s pozdravi, spremenite v razglednice, nekatere med njimi pa celo omogočajo, da jih pošljete po pošti (na papirju) svojim najdražjim. Poskusite naslednje aplikacije: Postcards, Postagram, MyPostcard Photo Postcard App and Greeting Cards, Simply Cards, Real Postcards, Mobile Postcards, Greeting Cards Maker, Best Wishes and Greetings.

Ali ste vedeli?

¤ Pošta Slovenije je leta 2013 izdala paket priložnostnih poštnih znamk, posutih s soljo. Štiri znamke, katerih idejni tvorec je bil Mitja Jančar, upodabljajo štiri za naše morje značilna bitja (črnika, sipa, glavata kareta in zlati cipelj) in veljajo za prve slane znamke na svetu. Zanje je bilo treba odšteti med 0,60 in 0,97 evra.

¤ V Belgiji so leta 2013 izdali 500.000 znamk, ki so dišale in imele okus po čokoladi.

¤ Vsakič, ko poližete znamko, zaužijete približno desetino kalorije.

¤ V belgijskem mestu Liège so leta 1870 poskušali usposobiti mačke za raznašanje pošte v polmeru 30 kilometrov. Poskus seveda ni bil uspešen.

Revija Maja
Saj grem samo mimo - Razglednice Aleša Debeljaka

Saj grem samo mimo - Razglednice Aleša Debeljaka

Pokojni Aleš Debeljak, pesnik, esejist, kritik in profesor, je bil velik ljubitelj razglednic. V svojem življenju jih je nakupil na desettisoče! Nenehno je pisal sporočila na hrbtno stran reproduciranih podob in jih pošiljal v svet. O tej njegovi navadi so za pričujočo knjigo napisali spomine in razmišljanja Erica Johnson Debeljak, Aleš Berger, Andrew Zawacki, Matjaž Pikalo in Igor Štiks. Njihove prispevke dopolnjuje barvit mozaik razglednic, ki jih je pisal njim in drugim: staršem, sestri, prijateljicam in prijateljem, pisateljskim in profesorskim sopotnikom, ženi Erici - na razglednici jo je zaprosil za roko - in otrokom Klari, Simonu in Lukasu. Razglednice, ujete med platnice knjige, so svojevrsten hommage veliki strasti Aleša Debeljaka in mediju, ki izginja iz naših nabiralnikov.

Knjiga, ki je nedavno izšla pri Mladinski knjigi, prinaša bolj oseben pogled na pokojnega Debeljaka in deluje kot mini življenjepis, saj so kartolini, kot je sam imenoval razglednice, v njej razdeljeni kronološko.

Estrada

Goran Dragić in Greice Murphy zelo rada obiskujeta restavracijo diVino
Aktual in Goran Dragić

Ali Goran Dragič in Aktual »kuhata« novo zgodbo?

raiven
Na operacijski mizi

Raiven se je ustrašila za svoje življenje

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

Zanimivosti

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?