Cvetoče rastline so kot vrtne oaze, kjer se napajamo ob njihovi lepoti in omamnih vonjavah. V prijetno urejenem vrtu si bomo nabrali novih moči in se sprostili. Sprošča pa nas tudi delo z rastlinami, le čas si moramo vzeti zanje.
Cvetoče rastline med seboj združujemo na najrazličnejše načine. Pri tem vedno pazimo, da cvetja ni preveč. Cvetje vedno kombiniramo z rastlinami, ki se ponašajo z lepo oblikovanim in obarvanim listjem, saj ga na ta način še bolj poudarimo. Zasaditve so lahko pisane, tako kot so pisani cvetoči travniki, ali pa bolj skladne. Predvsem je pomembno, da jih oblikujemo premišljeno. Če želimo ustvariti dober učinek, posadimo večje skupine enakih rastlin.
Pri načrtovanju zasaditve bolj raznolikih rastlin je potreben dober premislek, da bomo na koncu dosegli pravo ravnovesje barv in oblik.
Cvetje zahteva skrbno vrtnarjevo roko. Če želimo, da nam bodo rastline dobro uspevale, si moramo zanje vzeti čas. Prav tako se bomo morali o njihovi oskrbi marsikaj naučiti. Nekatere rastline so bolj nežne in počasne rasti, spet druge bolj agresivne in lahko hitro prerastejo nežnejše rastline. Nekatere rastline moramo vsakih nekaj let presaditi na drugo mesto, druge pa lahko rastejo na istem mestu več let in jih je najboljše pustiti kar pri miru.
Preberite tudi: Dekorativne rastline, ki so presenetljivo enostavne za vzdrževanje. Kliknite TUKAJ!
Začetniki naj sprva sadijo bolj trpežne rastline, da z njimi ne bo veliko dela. Najbolj pomembno pa je, da rastlinam priskrbimo takšne pogoje, kot jih potrebujejo, saj le tako lahko pričakujemo dobro rast in obilno cvetenje.
Enoletnice in dvoletnice
Enoletnice so rastline, ki v istem letu vzklijejo iz semena, razvijejo korenine, zacvetijo in propadejo. Kot enoletnice gojimo tudi številne trajnice, ki v naših razmerah ne prezimijo. Z dvoletnicami premostimo čas, ko za enoletnice še niso ugodni življenjski pogoji. Sadimo jih v jeseni in nas razveseljujejo spomladi, dokler niso primerni pogoji za sajenje enoletnic. Res je, da moramo enoletnice in dvoletnice saditi vsako leto znova, vendar so v vrtu nepogrešljive, saj prinašajo več cvetja in s tem več barvitosti. Z njihovo pomočjo lahko vrt nenehno spreminjamo. Vsako leto lahko izberemo druge rastline in druge barve in z njimi naredimo popolnoma drugačne zasaditve. Rastline lahko sadimo na posebne grede ali pa jih dodajamo med trajnice, da zapolnimo vrzeli, ko je cvetja manj. Uporabimo jih lahko tudi za sajenje v korita in posode. Večina bogato cvetočih rastlin dobro uspeva le na soncu. Izbira enoletnic je zelo velika. Naj naštejmo le nekaj izmed njih: astra, begonija, agerat, celozija, cinija, kozmeja, dalija, gajlardija, gazanija, kleoma, lobelija, ognjič, portulak, salvija, vodenka, vanilijevka, tagetes, kapucinka in druge.
Poleti cvetoče dvoletnice pa so zvončnica, turški nagelj, naprstec, lučnik in druge. Kar nekaj pa je takšnih, ki cvetijo od pomladi do zgodnjega poletja, ko s cvetenjem začnejo poletne cvetlice. To pa so mačeha, trobentica, marjetica, spominčica in druge.
Trajnice
Trajnice so rastline, ki ostanejo v vrtu več let, cvetijo pa le določeno obdobje. Vsako leto zelnati del propade, spomladi pa rastlina ponovno odžene. Med trajnice sodijo tudi trave, praproti in čebulnice. Ker bodo trajnice v vrtu rasle več let, moramo skrbno izbrati mesto, kamor jih bomo posadili, in tla dobro pripraviti.
Poletne trajnice so: maslenica, ameriški slamnik, vrtna kresnica, zvončnica, lepe očke, ostrožnik, naprstec, raketica, krvomočnica, hosta, liatris, mačja meta, grozdasta plamenka, penstremon, rudbekija, salvija, jetičnik in druge.
● Maslenice lahko zrastejo samo 30 cm visoko, nekatere sorte pa tudi do 100 cm. To so nezahtevne trajnice šopaste rasti. Posamezni cvet maslenice cveti le en dan, zato jih imenujemo tudi enodnevne lilije. Rade imajo veliko sonca, uspevale pa bodo tudi v polsenci. Njihovi cvetovi so užitni.
● Zvončnice sodijo med hvaležne trajnice. Poleti skrbijo za barvitost vrta, cvetijo tudi v polsenčnih kotičkih. Cvetovi so lahko beli, modri ali vijolično modri. Izbiramo lahko med nizkimi zvončnicami, ki so visoke od 10 do 20 cm, ali pa takšnimi višje rasti, ki zrastejo od 50 do 100 cm.
● Lepe očke so nezahtevne rastline. Najbolj znane so rumeno obarvane, njihovi cvetovi pa so lahko tudi rožnati. Cvet je lahko preprost ali vrstnat.
● Kadulja je trpežna poletna cvetlica, ki dolgo cveti. Če odcvetele cvetove porežemo, ponovno zacveti. Cvetovi so lahko modri, vijolični, vijolično modri, rožnati ali beli. Posadimo jo na sonce.
● Grozdasta plamenka je preprosta in nezahtevna trajnica. To je roža kmečkih vrtov. Ima šopasto rast. Rastline so lahko visoke od 80 do 120 cm, odvisno od sorte. Njihovi cvetovi so združeni v velika socvetja, ki so lahko bela, rožnata, modra, vijolična ali rdeča. Grozdasto plamenko lahko posadimo na sonce ali v polsenco. V bogatih tleh bo na istem mestu uspevala več let.
● Ameriški slamnik ima rad sonce in bogata humozna tla. Njegovi cvetovi so lahko temno ali svetlo rožnati, rumeni, zeleni ali celo beli. Zraste od 60 do 100 cm visoko in ima grmasto rast.
● Rudbekijo srečamo v številnih vrtovih, saj je nezahtevna rastlina. Cvetovi so močne oranžno-rumene barve, zato jo opazimo že od daleč. Rastline so lahko visoke od 60 do 200 cm, odvisno od sorte. V manjše vrtove rajši posadimo nižje rastline.