Estrada

Sodobne super junakinje zdaj vlagajo, kuhajo in shranjujejo

Lara Jelen, Maja
25. 6. 2018, 14.01
Deli članek:

Super ženska je vsaka, ki ob polnem delovniku in vseh obveznostih najde čas, da pravočasno ujame sezono česarkoli že, to nabere v naravi in iz pridelka pripravi zdrave in okusne pripravke za vso družino.

Revija Maja
Nina Medved se je v eterična olja zaljubila že davno, zdaj pa svojo ljubezen prenaša na druge.

Takšnih žensk je ogromno, a se mnoge veliko premalo zavedajo, kako izjemne so. Ker se jim zdi to samoumevno. Zaupale so nam sezonske recepte za svoje pripravke, narejene z ljubeznijo.

Ob službi, skrbi za dom in družino ter še čem si ženske pogosto naložimo še kup drugih obveznosti. Ena takšnih je gotovo priprava različnih domačih jedi, tinktur, marmelad, sirupov in drugih shrankov. En razlog, da to počnemo, je nedvomno ta, da se kljub pestri ponudbi trgovin tamkajšnji izdelki še vedno ne morejo kosati z doma narejenimi. Drug pa ta, da želimo na ta način sebi in svojim bližnjim zagotoviti najboljše in najbolj zdravo. Ker so ravno domači recepti vredni največ, smo pokramljali z ženskami, ki so nam zaupale, kaj pripravljajo v tem času, in nam razkrile svoje recepte.

Vsestranske vrtnice in sivka za prste obliznit

Med sodobnimi super junakinjami najprej predstavljamo Nino Medved, ki jo v prvi vrsti poznamo kot aromaterapevtko, ki redno organizira zelo koristne delavnice za izdelavo naravne kozmetike, parfumov in še česa ter ozavešča ljudi o tem, kako koristna so naravna eterična olja. Nina se je v eterična olja zaljubila že davno, zdaj pa svojo ljubezen prenaša na druge. To je izbrala celo za svoj poklic, podjetje pa poimenovala po eni izmed svojih najljubših cvetlic - magnoliji. Kot samostojna podjetnica se kajpak vsakodnevno srečuje z mnogimi izzivi, ki pa jim je vedno znova kos. Kadar ji le uspe, se odpravi na kakšno potovanje. Posebej rada odkriva velika mesta, ki jo vedno napolnijo s svežimi idejami. Včasih gre na potovanje kar sama, pogosto pa tudi z otroki. Ker ima tri otroke, se mora kar potruditi, da si vzame čas zase. »Vendar mi zadnje čase to kar dobro uspeva - redno hodim na jogo in meditacije z gongom, plešem in berem,« nam zaupa.

Dreamstime

Pomlad in poletje, ko se razcveti narava, sta njena najljubša letna časa. »Obožujem cvetje in zelišča, rada jih opazujem in voham. Ker sta nabiranje rastlin in izdelava pripravkov del moje 'službe', ju je precej enostavno vključiti v moj vsakdan. Poleg tega mi pri teh opravilih lahko pomagajo tudi otroci,« pravi in dodaja, da so letos njena strast cvetovi. »Začelo se je z vijolicami, ki sem jih kandirala. Sledil je španski bezeg, iz katerega sem letos prvič kuhala sirup. Trenutno lovim še zadnje vrtnice, iz katerih sem pripravila sirup, marmelado in vrtnični kis. Rada preizkušam nove arome in nenavadne kombinacije - cvetovi v kulinariki so precej nepoznani, vendar so poleg odlične arome tudi krasna dekoracija,« je prepričana. Junij bo pri njej čas za nabiranje zelišč, iz katerih izdeluje tinkture, macerate in glicerite - večinoma jih uporablja v kozmetičnih izdelkih. Macerat šentjanževke, ognjiča in prave kamilice so pri tem nepogrešljivi, kot tudi tinktura rožmarina, poprove mete in melise. Na kratko - vse to so rastlinski izvlečki, pri čemer rastlino namakamo v različnih topilih (rastlinsko olje, alkohol, glicerin), da iz nje izlužimo učinkovine. Med njenimi najljubšimi pripravki pa so nedvomno aromatični kisi, ki jih največkrat uporabi za izdelavo solatnih prelivov - v kombinaciji z gorčico, začimbami, kislo smetano in podobnim. »Domišljija ne pozna meja - izdelate jih lahko iz vrtnic, malin, vijolic ali kombinacije zelišč, kot so timijan, rožmarin in poprova meta,« svetuje in toplo priporoča.

Ninina recepta

Vrtnični kis

Potrebujemo:
2 skodelici vrtničnih cvetov
2 skodelici belega kisa

Priprava:

Vrtnične cvetove damo v kozarec, ki ga lahko zapremo. Prelijemo z nekoliko segretim belim kisom in namakamo približno teden dni. Precedimo skozi kavni filter in shranimo v steklenički.

Sivkina marmelada

Potrebujemo:
4 žlice prave sivke (Lavandula angustifolia)
3 skodelice vode
1/4 skodelice limoninega soka
4 skodelice sladkorja
1 zavitek sadnega pektina

Priprava:

Cvetove prelijemo z vročo vodo in namakamo najmanj dve uri. Precedimo. Sivkino vodo zmešamo z limoninim sokom in sladkorjem. Zavremo, nato dodamo pektin in vremo še tri minute. Peno, ki nastane, odstranimo z žlico. Marmelado shranimo v kozarce. V hladilniku bo počakala približno tri mesece.

Revija Maja
Kristina Kampuš letos ni pozabila nabrati bezga in ga posušiti za čaj.

Prisegam na domačo marmelado

Kristina Kampuš, direktorica Pegazovega doma za starejše, je nadvse topla in prijazna oseba, ki pa ji ob mnogih obveznostih v dnevu ne ostane veliko prostega časa. Svoje delo opravlja s srcem in se trudi, da bi bilo starejšim, ki bivajo v domu, čim prijetneje in da bi bila njihova starost čim lepša. Tudi za zaposlene ji ni vseeno. Skrbno jih izbira, da so najbolj primerni za delo z ostarelimi, saj pogosto poudarja, da mora biti pri tem poklicu človek prisoten s svojo dušo. »Starejše je treba razumeti, jim biti v oporo in venomer skrbeti, da je njihov vsakdan preživet čim bolj polno in radostno,« je prepričana. Kristina se v prostem času veliko giba, saj ji ravno gibanje omogoča, da sploh lahko funkcionira v tako hitrem tempu. Dvakrat na teden tako hodi na kineziološki trening in se v okviru tega udeležuje spomladanskega in jesenskega boot campa na Murterju. »Gre za enkraten in popoln tridnevni odklop, v katerem si napolnim baterije. To je zame sprostitev ob fizično aktivnem programu,« pojasnjuje. Ob nedeljah je njen dopoldan obvezno rezerviran za pohod na Boč z možem. Reševanje križank »planira« za kasnejše obdobje, zdaj pa rada, kolikor ji čas dopušča, prebere kakšen prispevek ali knjigo za osebnostno rast. Ob vsem tem pa seveda še kaj dobrega in zdravega skuha.

Dreamstime

Čeprav zase pravi, da ni velika zeliščarka, letos ni pozabila nabrati bezga in ga posušiti za čaj. Po dolgem času so poleg tega tudi pri njih na veliko obrodile češnje, da jih je bilo celo za marmelado, obvezno pa vsako leto skuha še marelično in slivovo marmelado. Temu so namenjeni pozni večeri, ker prej ni časa, a je sogovornica prepričana, da je vredno. »Marmelade NIKOLI ne kupujem, vedno imamo samo domače, z mini mini sladkorja. In moj hobi je še vrt, na katerem imam skoraj vse. Veliko mi pomeni, da uporabljam pri kuhanju sestavine z vrta. Ravno letos je tudi za vrt (vsaj do zdaj) izjemna letina. Vse kar buhti od rasti. Res je težko najti čas, ampak se splača,« je prepričana.

Ko jo prosimo za njen recept za marmelado, jo skoraj spravimo v zadrego, kajti sestavin nikoli ne tehta, ampak vse dela po občutku. Vseeno nam zaupa približne usmeritve: »Na tri do štiri kilograme sadja dam približno pol kilograma bio sladkorja in na koncu za zgostitev še žlico do dve bio rožičeve moke. In prav nič drugega. Za marelično marmelado marelice razkoščičim in na polovičke posujem sladkor ter pustim nekaj ur, da se razkrojijo. Zatem skuham, na koncu dodam bio rožičevo moko in vroče (vrelo) polnim v kozarce. Pri češnjevi marmeladi prav tako češnje razkoščičim, jih skuham (pribl. eno uro), po potrebi (odvisno od vrste češenj) malo zmiksam s paličnim mešalnikom in na koncu dodam bio rožičevo moko za zgostitev ter ravno tako vroče (vrelo) polnim v kozarce. To je vsa umetnost, naravno in v kozarcih se brez težav obdrži brez kvarjenja

Revija Maja
Darinka Belak doma rada pripravi kakšno slastno pecivo, da z njim pocrklja vse prisotne.

Mimogrede in dobro

Morda opravljamo različne poklice in imamo različne hobije, a ogromno žensk je vse do danes ohranilo veselje do nabiralništva. Nad njim so nas navdušile babice in mame, tudi če ni tako, pa nas nekaj preprosto vleče v naravo. Četudi včasih zmanjka časa in komajda naberemo moči, da se odpravimo po tisto, kar nam narava ponuja, smo na koncu vedno presrečne, da smo se lotile priprave koristnih pripravkov. Sploh ko v svojih izdelkih potem uživamo vse leto in lahko z njimi razveseljujemo tudi druge. Kadar nas doseže še kakšen zanimiv recept, pa ga vedno rade preizkusimo. Ta članek zato zaključujemo ravno z njim. Zaupala nam ga je Darinka Belak, pomočnica ravnateljice vrtca Tončke Čečkove in še ena super ženska, ki vstaja zgodaj zjutraj, svoje delo opravlja z velikim veseljem in zagnanostjo, in tudi po končanem delavniku ne zna biti pri miru. Sedeli pač ne bomo, treba je kaj postoriti na vrtu ali okoli hiše, si vzeti čas za otroke in vnuka Žana, se odpraviti na kolo za ohranjanje vitalnosti, ali pa priskočiti na pomoč prijateljem, ko potrebujejo kakšne dodatne roke pri delu, si misli Darinka. Ni važno, ali je treba grabiti, pomagati pri delu na strehi ali kaj tretjega, vedno je zraven in vedno nasmejana. Še preden pride, pa doma pripravi kakšno slastno pecivo, da z njim pocrklja vse prisotne. Ja, znanci se neprestano sprašujejo, od kod ji toliko energije, a ona pravi, da takšna pač je. Ženska z velikim Ž, ki, kot je za super ženske značilno, ob vsem tem ostaja skromna in dobre volje.

Dreamstime

Darinkini recepti

Domača jagodna marmelada z bezgovimi cvetovi

Pol kilograma domačih jagod prevremo skupaj s tremi do štirimi žlicami sladkorja in eno žlico vode. Proti koncu, ko se jagode razpustijo, dodamo nekaj bezgovih cvetov in vrečko agarja, da se zmes zgosti. Počakamo samo še kakšno minutko in marmelada je narejena. Kogar motijo bezgovi cvetovi, jih lahko v marmeladi pretlači s paličnim mešalnikom. Še vročo vsebino vlijemo v steklene kozarčke in tesno zapremo.

Sivkin sirup

Trideset žlic cvetov prave sivke namočimo v treh litrih vode, ki smo jo pred tem zavreli in počakali, da se ohladi na sobno temperaturo. Namakamo en dan, nato vsebino precedimo v drugo posodo, da odstranimo sivkine cvetove, dodamo kilogram sladkorja in sok treh limon ter vse skupaj prevremo. Še vrelo pretočimo v čiste steklenice in jih tesno zapremo.

Osvežilni napitek iz sveže mete ali melise ter limete

V vrč vode namočimo tri vejice sveže melise ali mete in krhlje limete. Vrč postavimo v hladilnik za eno uro, da napitek dobi osvežujoč okus. Po želji dodamo še kocke ledu, predvsem pa uživamo v napitku, ki v vročih poletnih dneh še kako prija.

Preberite tudi: Težki časi za Lili Žagar. Kliknite TUKAJ!