Estrada

Prava mera sončenja je koristna

M. B., Zvezde
20. 6. 2018, 14.01
Deli članek:

Kako torej pravilno izbirati med kremami za sončenje, olji in losjoni, da bomo imeli tako zagorelo kot zdravo polt?

Dreamstime

Spet so pred nami meseci, ko bomo razkazovali večje površine kože in se želeli predstaviti v vsej svoji lepoti. Rahlo zagorela polt nikakor ne gre iz mode, saj je videti zdrava in privlačna, zato bomo seveda storili vse, da bi si jo pričarali. S pametnim nastavljanjem sončnim žarkom v času, ko ti niso najmočnejši, je čokoladna koža najlažje dosegljiva. Nikakor pa ne smemo pozabiti na potrebno zaščito, da ne tvegamo opeklin, sončnih peg in prezgodnjega staranja. Kako torej pravilno izbirati med kremami za sončenje, olji in losjoni, da bomo imeli tako zagorelo kot zdravo polt?

Po mnenju strokovnjakov živimo v času epidemije pomanjkanja vitamina D, kar se kaže zlasti na našem zdravju: od depresij in drugih psihičnih motenj do povečane nevarnosti za obolevanje za sladkorno boleznijo tipa 1 in 2, avtoimunskimi boleznimi, kot so multipla skleroza in revmatoidni artritis, povečane verjetnosti za obolevanje s srčno-žilnimi boleznimi ter bolečih kosti in mišic.

Da bi vse našteto preprečili, se moramo nastaviti tudi soncu, glavnemu viru vitamina D. Ta v nas prebudi veselje, srečo, prežene stres, dvigne energijo in poskrbi tudi za lepo porjavelo polt.

Seveda na soncu ne bomo takrat, ko je to najmočnejše (med 11. in 16. uro), temveč zgodaj zjutraj in pozno popoldan, poskrbeli pa bomo tudi za ustrezno zaščito. Odvisno od tega, kaj si želimo, imamo na voljo več možnosti.

Hitra porjavelost

Tisti, ki sanjamo o hitri in varni zagorelosti ter se soncu ne nameravamo izpostavljati zelo dolgo, lahko izberemo kremo z nižjim zaščitnim faktorjem, na primer 10. Pri Kozmetiki Afrodita priporočajo njihov najnovejši izdelek Tropical Marmelade, ki ga odlikuje bogata zakladnica naravnih sestavin: stoodstotno organsko kokosovo olje iz Filipinov, dragoceno karitejevo in kakavovo maslo ter izvleček korenčka z visoko vsebnostjo beta karotena. Kožo vlaži, nahrani, z dodanimi antioksidanti zaščiti pred negativnimi zunanjimi dejavniki in spodbuja obnovo celic. Izdelek, ki bo zagotovo postal poletna uspešnica, je dermatološko testiran, vodoodporen, pomaga pri hitrejšem in intenzivnejšem pridobivanju privlačno zagorele polti ter ji podarja čudovit lesk. Dragocena naravna olja pa kožo še izdatno hranijo in vlažijo.

Varni pred UVA- in UVB-žarki

Pri daljšem nastavljanju soncu pa moramo izbrati izdelek z višjim zaščitnim faktorjem ter zaščito obnoviti najmanj na dve uri. To storimo tudi vsakič, ko se okopamo ali močno preznojimo.

Učinkovita sredstva za zaščito pred soncem so gotovo tista, ki učinkujejo celostno, torej hkrati varujejo pred UVA- in UVB-žarki, saj so oboji problematični za kožo in zdravje. Nadalje naj bo zaščitno sredstvo čim bolj naravno in naj nas ne obremenjuje z drugimi zdravju škodljivimi sestavinami. Večina tistega, kar nanesemo na kožo, namreč lahko preide v krvni obtok, zato:

- Izbirajmo zaščitna sredstva, ki ostanejo na površju kože, kjer odbijajo UV-žarke.

- Uporabljajmo čim bolj naravna zaščitna sredstva, kot so vsi izdelki iz linije Sun Care Kozmetike Afrodita. Obogateni so z vitaminom E in drugimi antioksidativnimi sestavinami (koencim Q10, arganovo olje, fitosteroli, karitejevo maslo …), ki kožo zaščitijo pred oksidacijo in luščenjem, hkrati pa preprečujejo njeno prezgodnje staranje.

- Med izpostavljanjem sončnim žarkom koža potrebuje še dodatno vlažilno nego. Kreme, ki vsebujejo aloe vero, so idealna rešitev. Aloe vera namreč kožo sproti vlaži, odpravlja posledice stresa, ki ga lahko povzroča sonce, in preprečuje poškodbe zapisa DNK v naši koži. Prav tako pospešuje obnavljanje kože in hkrati deluje protivnetno in vlažilno.

- Bodimo pozorni, da krema ne vsebuje umetnih konzervansov, barvil, parabenov, SLS, SLES, PEG-silikonov in alergenov zaradi parfumov.

- Kaj pa tekstura? Izberimo lahko, mazljivo kremo, ki se hitro vpije v kožo in ne pušča sledi.

- Da lahko zaščitna sredstva ponujajo zadovoljivo zaščito, jih moramo pravilno nanesti na kožo. Na kvadratni centimeter kože namažemo dva mililitra sredstva, kar pomeni, da povprečno velik človek za en nanos potrebuje približno 36 mililitrov zaščitne kreme, mleka ali olja.

- Na nego kože pa ne smemo pozabiti niti po tem, ko se že nehamo izpostavljati soncu. Takrat razdražena koža še posebno potrebuje vlago. Zato ji privoščimo izdelke, ki vlažijo in pomirijo, zavirajo prezgodnje staranje in podaljšajo naravno zagorelost (mleko po sončenju Sun Care ali Sun Care Body Yogurt). Vlago pa ponudimo koži tudi od znotraj, to pomeni, da jejmo veliko sadja in zelenjave, saj vitamini naredijo kožo odpornejšo in jo ohranjajo zdravo.

Preberite tudi: Klopa odstranite v 12 urah in se izognite bolezni. Kliknite TUKAJ!