Vrtove s svojimi bujnimi in velikimi cvetovi krasijo že od junija, številni pa se ohranijo vse do pozne jeseni. Nepogrešljive so tudi posušene v zimskih aranžmajih. Na vrtu jim lahko privoščite sončno, mešano pa tudi senčno lego, vendar se morate zavedati, da se bo bujnost cvetenja v senci nekoliko zmanjšala. Na rastišču potrebuje hortenzija predvsem lahka in dobro odcedna tla, ki so obogatena z organskimi snovmi.
Odražajo vrste tal
Cvetovi hortenzije, ki so se že razprli v vsej razkošni lepoti, razveseljujejo v pisanih barvah, ki nakazujejo vrsto tal. Če se bodo cvetovi vaših hortenzij obarvali belo in zeleno, to pomeni, da so tla, kamor ste jih posadili, nevtralna. Če želite, da se cvetovi obarvajo rožnato, morate tla narediti bazična. To najlažje dosežete tako, da rastline že v času rasti zalivate z mešanico apna in vode. Vendar nikar ne pretiravajte, dovolj bo ena čajna žlička apna na deset litrov vode. Mešanico začnite uporabljati že v času rasti in vztrajajte vse do poznega cvetenja. Ko boste apno prenehali uporabljati, se bodo cvetovi obarvali nazaj v belo ali zeleno barvo, lahko pa se obarvajo tudi v sprano modro, deloma sivkasto. Če ste med tistimi, ki se navdušujejo nad modrimi klobuki, morate tla narediti kisla. Za lepo modro barvo vam svetujemo dodatek aluminijevih ionov, ki jih najdete v posebnih gnojilih ali pripravkih, ki so namenjeni zalivanju hortenzij. Če želite sami izdelati takšno gnojilo, uporabite raztopino galuna.
Posebna nega ni potrebna
Dovolj bo, če boste hortenzijam pred zimo porezali posušene kobule. Tako boste namenili prostor novim poganjkom, ki bodo grm razbohotili na pomlad. Odrežite samo cvet in z njim čim krajši del stebla, saj se v njem že skrivajo novi cvetlični popki, ki vas bodo navduševali prihodnje leto.