Na kaj se spomnite, če pomislite na marelice? Gotovo se vam v usta prikrade tisti sladek, nežno aromatičen in žameten okus, ki ga obožujejo tako otroci kot tudi odrasli. Veljajo za enega najbolj zdravih poletnih sadežev, ki bo v večini države dozorel šele čez dober mesec, a do takrat je prav, da o njem izveste čim več.
Vir kalija
Marelice veljajo za pravo zakladnico kalija, ki je naravno zdravilo za najrazličnejše bolezni srca, in likopena, ki ga sicer najdemo tudi v drugih sadežih ter pomaga pri boju z rakom. Strokovnjaki so razkrili, da če dnevno užijete dva do tri sadeže, zadostite kar 50 odstotkom dnevnih potreb po vitaminu A, ta pa je koristen tudi za oster vid.
Urejena prebava
Če ste pogosto zaprti ali imate težave s trdim blatom, so marelice prava rešitev. Zaradi številnih aminokislin in vlaknin, ki jih skrivajo v svojem žametnem mesu, boste uredili prebavo in spodbudili njeno delovanje. Najbolje bo, če si boste pred obrokom privoščili kozarec naravnega mareličnega soka.
Proti bolečinam v ušesih in nosu
Morda se sliši nenavadno, a zares pomaga. Marelice lahko uporabite tudi kot čaj, koristne učinkovine pa so bolj znane in potrjene pri zunanji uporabi. V vrelo vodo narežite dve marelici in pustite še nekaj minut, nato pa prevretek uporabite za obkladke pri vnetjih ušes in težavah z zamašenim nosom.
Olje marelic
Danes ga boste sicer našli precej težko, a je izjemno zdravilno in smiselno ga je imeti v svoji bližini. Uporablja se predvsem za zdravljenje kožnih bolezni, koristi pa tudi pri mišičnih krčih in zapeki. Te recepte so uporabljali že Rimljani in Grki, ki so mehke, a majhne sadeže imenovali kar jabolka sonca.