Če smo nekoč uporabljali zgolj sončnično olje za cvrtje, za pripravo solat pa olivno in bučno olje, so danes časi in predvsem trendi precej drugačni. Mnogi hrano pripravljajo tudi na maslu, spet drugi uporabljajo izključno kokosovo olje, da ne govorimo o arašidovem, lešnikovem … Katero in zakaj?
Sončnično olje
Je nevtralnega in neizrazitega okusa in vonja, lahko tekoče ter svetlo rumene barve. V hladno iztisnjenem sončničnem olju prevladujeta linolna in oleinska maščobna kislina, ki z vitaminom E olju zagotavljata razmeroma visoko antioksidativno in toplotno stabilnost, še zlasti ker v olju ni skoraj nič linolenske maščobne kisline omega-3. To je za zdravje huda pomanjkljivost, zato je olje za surovo uživanje manj primerno.
Olivno olje
Aroma olivnega olja, okus in barva se lahko močno razlikujejo glede na sorto, lego rastlin, mikroklimo in letino na splošno. Motnost olivnega olja ni nujno slaba. To je posledica fine porazdelitve rastlinske vode, emulgirane v olju, ter drobcev rastlinskega tkiva in mikroorganizmov.
Hladno iztisnjeno ekstra deviško olivno olje je dragoceno za ohranitev zdravja, zato ga uporabljamo v vseh hladnih jedeh. Primerno je tudi za termično obdelavo.
Bučno olje
Iztisnemo ga lahko iz praženih ali nepraženih semen, kar pomeni tudi različno kemijsko sestavo. Bučno olje je bogato z rastlinskimi steroli, v primerjavi z vsemi drugimi rastlinskimi olji pa ima tudi značilno visoko vsebnost delta-7-sterolov. Ima zelo nizko točko dimljenja, zato ni primerno za toplotno obdelavo in cvrtje, temveč ga uporabljamo predvsem kot solatni preliv, dobro pa je tudi kot dodatek sladicam.
Oljna ogrščica
Glede na sestavo maščobnih kislin bi na prvi pogled lahko trdili, da je hladno iztisnjeno olje eno najboljših za cvrtje in toplotno obdelavo, a so raziskave na biotehniški fakulteti v Ljubljani to trditev ovrgle. To olje je primerno za hladne jedi in solatne prelive. Drugačen pa je primer izluženega in rafiniranega olja oljne ogrščice, ki naj bi ga bilo mogoče segrevati na razmeroma visoko temperaturo, 180 stopinj Celzija.
Sezamovo olje
Najboljše je hladno iztisnjeno olje iz nepraženih semen. Sezamovo olje je primerno kot zabela za različne solate, za pripravo vseh vrst hladnih jedi pa tudi toplotno obdelavo hrane.
Olje črne kumine
Ima visoko vsebnost oleinske kisline omega-9 in nizko vsebnost alfalinolenske kisline omega-3. Vsebuje tudi veliko vitamina E in betakaroten. Najbolje ga je uživati surovega.
Orehovo olje
Vedno uporabljamo samo hladno, saj je občutljivo za oksidacijo. Je dobro za zdravje, saj ima esencialne maščobne kisline in ugodno razmerje omega-3 in omega-6.
Konopljino olje
Ima izjemno dobro razmerje omega-6 in omega-3. Konopljino olje je odlično dopolnilo za izboljšanje presnovnih procesov in boljše delovanje celic.