Naj najprej povemo, da mineralne vode pijemo, v termalnih pa se kopamo, da bi se počutili bolje. A da bo res jasno, v čem se mineralna voda razlikuje od namizne in zakaj so zdravilišča skozi leta vse bolj prepoznavna tudi zaradi termalnih in mineralnih voda, na kratko pojasnimo osnovne razlike. Lahko pa pokukate tudi v pravilnik o naravni mineralni vodi, izvirski vodi in namizni vodi, kjer dobite še bolj podrobne informacije.
Kaj je namizna voda?
Namizna voda je pripravljena iz pitne vode in lahko vsebuje eno ali več dodanih surovin (natrijev klorid, kalijev klorid, natrijev karbonat, morsko vodo, ogljikov dioksid ...) ter je namenjena za prehrano ljudi. Glede mikrobioloških zahtev in fizikalno-kemijskih lastnosti mora izpolnjevati pogoje iz predpisa, ki ureja pitno vodo.
Katera voda je izvirska?
Kot izvirska voda se označi voda, ki je v svojem naravnem stanju namenjena prehrani ljudi in se polni na izviru. Če je bila obdelana z zrakom, obogatenim z ozonom, mora imeti na označbi navedbo: »Voda, obdelana s postopkom oksidacije z zrakom, obogatenim z ozonom.«
Kaj pa mineralna voda?
Naravna mineralna voda ima lastnosti, zaradi katerih se jasno razlikuje od pitne vode. Posebne lastnosti izhajajo iz vsebnosti mineralnih snovi, kemijskih elementov v sledovih oziroma drugih sestavin, voda pa ima lahko nekatere prehrambno-fiziološke učinke. Svoj izvor ima v podzemnem vodnem viru, zaščitenem pred kakršnokoli možnostjo kontaminacije in izteka, ali se črpa na izviru iz enega ali več naravnih iztokov ali vrtin. Tudi po polnjenju ima enako čistost kot pri izvoru. Sestava, temperatura in druge pomembne lastnosti naravne mineralne vode morajo biti stalne v okviru naravnih nihanj. Pri izvirski vodi pa je morda pomembna razlika ta, da ni potreben postopek registracije in se ne vodi poseben register, tako kot to velja za naravne mineralne vode.