Poparek
Poparek omogoča največji izkoristek učinkovin mehkejših zelenih ali cvetočih delov rastline. Standardni terapevtski poparek pripravimo iz ene zvrhane žličke enega samega suhega zelišča ali dveh žličk mešanice suhih zelišč (pri svežih zeliščih podvojimo količine) na 175 ml vrele vode.
Sestavine: 1 zvrhana žlička suhega zelišča ali 2 žlički nasekljanega svežega zelišča, 175 ml vrele vode
Priprava: Nasekljana zelišča damo v skodelico ali čajnik in jih prelijemo z vrelo vodo. Namakamo jih 10 minut, po možnosti prekrita, da eterična olja ne izparijo. Pred uporabo poparek precedimo.
Poparek poprove mete in ognjiča
Ta poparek sprošča ter je koristen pri predmenstrualni napetosti in bolečinah. Sestavine zadostujejo za štiri skodelice.
Sestavine: 1 žlička poprove mete, 1 žlička cvetov ognjiča, 1 žlička deljenolistne srčnice, 1 žlička navadnega sporiša
Priprava: Vsa zelišča damo v velik čajnik. Zavremo 600 ml vode in prelijemo čez zelišča. Pustimo stati 20 minut, nato tekočino precedimo skozi cedilnik v čist vrč. Pijemo po eno skodelico poparka dvakrat do trikrat na dan. Lahko vročega ali sobne temperature. Čaj ni primeren za nosečnice.
Prevretek
Iz bolj lesnatih delov rastline pripravimo prevretek po spodnjih navodilih. Za standardni prevretek uporabimo eno žličko suhega zelišča ali dve žlički svežega zelišča na 175 ml vrele vode, toda preverimo natančne odmerke za posamezna zelišča. Če je le možno, uporabimo jekleno ali emajlirano litoželezno posodo, saj aluminij reagira s prevretkom in ga lahko onesnaži. Ta recept zadostuje za tri skodelice.
Sestavine: 15 g suhega zelišča ali mešanice zelišč oziroma 30 g svežih zelišč, 750 ml mrzle vode
Priprava: Nasekljana zelišča damo v kozico in prelijemo z vodo. Kozico pokrijemo s pokrovko in zavremo vsebino, nato narahlo kuhamo še od 15 do 20 minut. Prevretek precedimo in ga razdelimo na tri odmerke na dan.
Macerat
Tako imenovana metoda s segrevanjem je najhitrejši in najbolj praktičen način priprave macerata oziroma oljnega izvlečka. Spodnje količine prilagodimo za pripravo manjše ali večje količine macerata; olja mora biti dovolj, da popolnoma prekrije nasekljana zelišča v skledi.
Sestavine: 100 g suhih ali 300 g svežih zelišč, 500 ml rastlinskega olja, na primer bio sončničnega ali olivnega olja
Priprava: Na drobno nasekljana zelišča damo v nepregorno posodo in prilijemo toliko olja, da popolnoma prekrije zelišča. Skledo postavimo nad kozico vrele vode, jo pokrijemo in rahlo segrevamo dve uri. Po potrebi v kozico dodajamo vodo. Mešanico precedimo in ponovimo postopek, tako da v olje damo sveža zelišča in segrevamo še eno uro. Olje precedimo in prelijemo v sterilizirano temno stekleničko, ki jo označimo z nalepko z imenom in datumom izdelave. Če uporabljamo sveža zelišča, pustimo precejeno olje stati nekaj ur, da se voda iz zelišč potopi na dno. Olje prelijemo v sterilizirano stekleničko in zavržemo vodo. Hranimo na hladnem in porabimo v treh mesecih.
Tinktura
Zdravilne lastnosti zelišč lahko izkoristimo s pripravo izvlečka zelišč v alkoholu, ki se imenuje tinktura. Alkohol rabi kot konzervans, kar je idealno za hranjenje zelišč zunaj sezone, saj se tinktura obdrži tudi do 12 mesecev.
Sestavine: 200 g suhega zelišča (sveža zelišča je treba prej posušiti, da se zmanjša vsebnost vode v tinkturi), 1 l vode
Priprava: Zelišča na drobno nasekljamo in damo v velik steriliziran kozarec, ki dobro tesni. Zelišča popolnoma prelijemo z alkoholom. Kozarec zatesnimo in hranimo dva tedna na temnem ter ga občasno pretresemo. Mešanico precedimo skozi kos muslina in nato še skozi nebeljen kavni filter. Prelijemo jo v sterilizirano temno steklenico. Označimo jo z nalepko z jasno napisanim imenom in datumom izdelave ter hranimo na temnem, hladnem mestu.
Zimska tinktura ameriškega slamnika in bezgovih jagod
Ta okusna tinktura, krepi imunski sistem ter krepi odpornost proti prehladu in gripi, greje in preganja mraz. Recept zadostuje za en mesec zaloge.
Sestavine: 20 g sveže ingverjeve korenine, 80 g korenine ameriškega slamnika (sveže ali suhe), 20 g listov vrtnega timijana (svežih ali suhih), 2 stroka česna (če želite, ni pa nujno), 1 sveža čili paprika (če želite, ni pa nujno), 80 g jagod črnega bezga (svežih ali suhih), 500 ml kakovostne vodke
Priprava: Na tanko narežemo svežo korenino ingverja in ameriškega slamnika, potrgamo liste timijana s stebelc ter zdrobimo česen in čili, če ju bomo uporabili. Rahlo stisnemo jagode črnega bezga. Vse sestavine damo v velik kozarec s pokrovom. Prelijemo jih z vodko, dobro premešamo in se prepričamo, da so vse sestavine prekrite. Kozarec tesno zapremo in ga postavimo na temno. Vsak dan ga preverimo in nekajkrat potresemo. Po treh tednih kozarec odpremo, precedimo skozi muslin ter tekočino prelijemo v sterilizirano temno steklenico, ki jo označimo z nalepko. Na nalepko napišemo sestavine in datum začetka priprave. V skodelico vroče ali hladne vode zmešamo 5 ml tinkture in jo spijemo od dvakrat do trikrat na dan. Lahko jo uporabljamo vse od jeseni do zgodnje pomladi.
Vir: knjiga Zelišča za telo in dušo, založba Mladinska knjiga