Kitajski filozof Lao Ce je zapisal, da je tišina vir velike moči. To je res. Znanstveniki pa so celo ugotovili, da je zdravilna. Če bi si lahko vsak dan privoščili dve uri tišine, bi bilo to dobro za naše zdravje. Razlogov je več: v tišini naši možgani umirijo dihanje, kar pomeni, da se počutimo bolj umirjeno in sproščeno. Zato ni nič slabega, če zvečer ugasnemo računalnik in televizijo ter, denimo, le sedimo v kavču. Potem bomo tudi lažje zaspali.
Tišina nas tudi osredotoča na sedanji trenutek in odklopi od vsakodnevnega stresa. Ugotovili so še, da pomaga obnavljati možganske celice, kar vpliva na spomin. Poleg tega se počutimo bolj spočiti in lažje prenašamo stres. Močan um pa seveda pomeni tudi močno telo.
V tišini slišimo sebe
V tišini se zavemo tudi svoje okolice. Slišimo drobne zvoke, ki jih sicer v šumu sodobnega življenja ne zaznamo. Recimo piš vetra, šumenje listja, škrabljanje dežja. Vidimo tudi stvari, ki jih sicer ne bi opazili, pa naj bo to lepa barva oblakov ali žalost na obrazu ljudi. Ker smo v tišini bolj obrnjeni vase, se nam izostri okus. Tišina preprosto čisti naša čutila in jih deblokira.
Kadar mirno sedimo v tišini, so naše misli usmerjene. Pa pri tem ni nujno, da meditiramo, dovolj je že, da ne skačemo od misli do misli. S tem si izboljšamo koncentracijo, kar nam bo pomagalo pri učenju in delu. In kadar smo v tišini, smo bližje sebi, postanemo bolj iskreni do samih sebe in s tem do drugih. Preprosto – kadar smo v tišini, sebe in druge bolje slišimo. (mh)
Kako vsak dan uloviti trenutke tišine?
Vsak dan si težko privoščimo dve uri tišine, nekaj trenutkov pa si le lahko ukrademo zanjo.
1. Sledite poti dežne kapljice, ki polzi po oknu. V hipu boste objeti v tišino.
2. Minuto ali dve tipajte teksturo lista.
3. V parku se zaglejte v oblak in deset minut sledite njegovemu spreminjanju.
4. Zazrite se v plamen ognja in za hip pozabite na svet okoli sebe.