Estrada

Z vodo prav tako ne smete pretiravati

Lea Pufek, Bodi Zdrava
3. 7. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Kljub vsem pozitivnim učinkom vode in zdravstvenim smernicam je vode lahko preveč. In lahko nam celo škoduje.

Kadar se odločimo za bolj zdrav način življenja ali dieto, je prva stvar, ki jo spremenimo pri sebi, navadno količina popite vode. Voda je pač vsesplošno zdrava – skrbi za hidracijo telesa, odvrača nas od prenajedanja, čisti telo, skrbi za ravnovesje vode v telesu in posledično uravnava težo, po nekaterih podatkih celo kuri dodatne kalorije. Skratka, voda je ena najbolj zdravih snovi na tem planetu, in zdi se, da ga z njenim uživanjem preprosto ne moremo polomiti. A žal je z vodo tako kot z vsako drugo stvarjo: v čezmernih količinah se iz zdravila prelevi v strup. Ne glede na to, kako zelo zdrava je, moramo pri njenem uživanju imeti zdravo mero. Verjeli ali ne, obstajajo razlogi in okoliščine, v katerih bi vam strokovnjaki odsvetovali pitje vode.

Spili ste že preveč vode

Zlato pravilo pitja vode pravi, da moramo na dan popiti približno dva litra vode. Gre za okvirno oceno, saj je vsako telo drugačno, prav tako noben dan ni enak drugemu dnevu. Nekateri ljudje na dan potrebujejo zgolj 1,5 litra vode, spet drugi vsak dan presežejo predpisana dva litra. Prav tako isti človek vsak dan ne potrebuje enake količine vode. So dnevi, ko lahko brez težav spijete tudi po tri litre, druge dni pa vam telo sporoča, da sta slaba dva litra povsem dovolj. Zdrava in prava mera dnevne količine vode je torej stvar vsakega posameznika in je odvisna od telesnih potreb. Zato z vodo zavoljo hujšanja nikar ne pretiravajmo. Čeprav gre za redko stanje, pa se lahko zgodi, da prevelika količina popite vode našemu telesu začne škodovati in pripelje do zdravstvenega stanja, imenovanega hiponatriemija. Gre za stanje prenizke ravni natrija v telesu, saj pretirano pitje vode poruši njegovo naravno ravnovesje v našem telesu. Na to, koliko vode je dovolj za vas, vas precej enostavno opozarja vaše telo, in sicer …

Vaš urin je povsem prozoren

Barva urina je najboljši kazalec ustrezne hidracije telesa. Včasih je za vodilo pri pitju vode veljala dvolitrska steklenica, danes pa strokovnjaki svetujejo, da se pri pitju vode ravnamo po barvi svojega urina. Kadar je ta temnejši, spijemo premalo vode, kadar pa je povsem prozoren, smo spili že preveč vode in moramo prenehati piti. Če je vaš urin redno prozoren, je to znak, da nasploh pijete preveč vode in tvegate porušeno ravnovesje natrija v svojem telesu. Zdrava barva urina je bleda barva limonade. Ko dosežete takšno barvo, dnevno spijete dovolj vode. Če se urin še bolj posvetli, pa preprosto nehajte piti vodo za tisti dan oziroma za toliko časa, dokler se spet ne obarva normalno.

Zaužili ste obilni obrok

Najbolj priljubljena skrivnost uravnavanja apetita je pitje vode pred obrokom. Če pred obrokom spijete zajeten kozarec vode, zaradi napolnjenosti želodca ne boste mogli pojesti toliko, kot bi si želeli, zato boste posledično zaužili manj kalorij. V teoriji to drži – voda v želodcu zavzame določen prostor, kar ne dovoljuje, da bi v želodec vnesli še kaj. In ravno zaradi tega med obrokom ali takoj po obilnem obroku ne pijte vode. S tem boste namreč želodec še bolj obremenili, kar bo povzročilo neprijeten občutek v želodcu – tiščanje in občutek napihnjenosti. Ravno zaradi tega učinka vode mnogi pri kosilu odsvetujejo pitje oziroma svetujejo pitje vina, ki vsebuje prebavne encime, ki pripomorejo k hitrejši prebavi vsebine želodca.

Tečete maraton

Ali biatlon, triatlon … kar koli, kar predstavlja visoko intenzivno, dalj časa trajajočo vadbo. V takšnih primerih namreč naše telo z znojenjem pospešeno izgublja elektrolite, kot sta natrij in kalij, s čezmernim uživanjem vode pa te še dodatno izpiramo iz telesa. Kadar ste dalj časa intenzivno aktivni, je seveda povsem logično, da vaše telo ves čas potrebuje tekočino, a je v takšnih okoliščinah veliko bolje, da pijete ustrezne izotonične napitke oziroma kokosovo vodo, ki je bogata z elektroliti. Tako boste v svojem telesu ves čas nadomeščali izgubljene elektrolite in zadoščali potrebi po tekočini. Voda v takšnih primerih bolj škoduje kot koristi, opozarjajo strokovnjaki.

Pijete vodo z okusom

Čeprav morda na plastenki piše, da gre za vodo, ki ne vsebuje kalorij, pa vsebuje kar nekaj sladkorja, ki vodi zagotavlja vaš priljubljeni sadni okus. Tudi če gre za sladila, ki naj ne bi vsebovala kalorij, so raziskave pokazale povezavo teh ojačevalcev okusa s povečanim apetitom in posledično povečano telesno težo. Čeprav se voda z okusom zdi veliko bolj fina, okusna in vam morda celo daje občutek večje sitosti kot navadna, takoj prenehajte piti vodo, če je voda z okusom tista voda, ki jo pijete. Žejo gasite z navadno vodo, ki kljub zgoraj naštetim stop znakom še vedno velja za najbolj zdravo pijačo. V zdravih količinah, seveda. In v pravih okoliščinah.