Kri nam ob večerih pijejo komarji, v nevarnost nas spravljajo klopi, čez dan pa nam brenčijo okrog glave muhe in ose. Insektov je največ v naravi, v močvirnatih predelih, najdemo pa jih tudi v mestih in na domačem vrtu. Pred njimi se v naravi najbolje zaščitimo s primernimi oblačili (dolgi rokavi in hlačnice) ter ustreznimi repelenti. Vhod v stanovanje pa jim preprečimo s komarniki na vratih in oknih. Pomaga pa tudi mreža nad posteljo.
Naravne metode odganjanja komarjev
Komarje privlači predvsem telesni vonj ljudi, zato ga moramo čim bolj »prekriti«. Pri tem nam lahko pomagajo:
Zelišča: Liste mete, timijana ali bazilike zalijemo z vrelo vodo, poparek pa ohladimo in shranimo v stekleničko z razpršilom ter ga nato uporabljamo namesto repelenta.
Začimbe: Močno začinjena hrana prav tako izvrstno odganja komarje. Če jo vaše brbončice prenesejo, torej kar pogumno dodajte čili.
Eterična olja: Proti komarjem naj bi bila izjemno učinkovita eterična olja čajevca, cedre, evkaliptusa ali cimeta. Z njimi lahko odišavimo prostor ali pa jih nanesemo neposredno na kožo, le da jih pred nanosom razredčimo z nekaj vode.
Ognjič in rožmarin: Če na vrtu ali v cvetlične lončke v stanovanju posadimo ognjič ali rožmarin, bodo komarji ostali daleč stran.
Limona, citronka, limonska trava: Tudi kisli vonj citrusov odganja komarje. Z vonjem citrusov lahko odišavite prostor, naredite svečko z eteričnim oljem ali ga daste v izparilnik.
Opozorilo: Eterična olja citrusov so fototoksična, kar pomeni, da si jih ne smete nanesti na kožo in oditi ven, na sonce, ker vam lahko povzročijo alergije, srbečico ... Zato olja citrusov ne škropite po sebi, le po prostoru, še bolje pa bo, če bodo izhlapevala v izparilniku.
Komarniki za okna in vrata
Najboljša zaščita pred komarji so sicer komarniki, ki jih namestimo na vsa okna in vrata svojega doma. Komarnike lahko montirajo ob vstavitvi novih okenskih okvirjev ali kasneje. Ker so cene komarnikov pri proizvajalcih oken precej zasoljene, se marsikdo odloči, da bo raje kupil mrežo proti komarjem in jo sam napel v snemljiv okvir na najbolj izpostavljena okna, predvsem na okna spalnic.
Vedno je dobro poskrbeti tudi za zaščito vrat, ki vodijo na teraso, kjer radi preživljamo poletne večere. Tudi tu se lahko namesti komarnik, ki je del originalnih vrat (in je na okvirju, ki se odpira drsno ali krilno), še bolj priročno pa je, če na vrata terase namestimo poseben komarnik v obliki zavese. Ta je običajno na sredini rezana, da lahko skoznjo prehajamo iz notranjosti na prosto, ko smo mimo nje, pa se samodejno zapre, ker so na njej nameščeni magneti.
UV-sesalnik žuželk
Prijeten večer in krepčilen spanec si lahko zagotovite z zelo učinkovitim in ekološko sprejemljivim UV-sesalnikom insektov Conrad. Ta simpatična napravica z UV-lučjo privlači žuželke in jih z ventilatorjem posesa v zbiralno posodo. Zbiralno posodo lahko odstranite in izpraznite. Naprava je zelo učinkovita zaradi svetlobnega senzorja, ki ob mraku lovilnik žuželk samodejno vklopi, da imate še eno skrb manj.
Domača past za komarje, ose in sršene
Postopek izdelave pasti iz plastenke je enak za ves mrčes, razlika je le v vabi, ki jo nalijete v plastenko. Najprej odrežete zgornji del plastenke in ga na glavo postavite v spodnji del plastenke tako, da nastane neke vrste lijak.
V spodnji del nalijte vabo. Če jo boste obesili na drevo, naredite dve luknjici na vrhu pasti in skozi obe napeljite vrvico. Komarje, ose ali sršene bo privabila sladka tekočina v pasti, izhod iz pasti pa jim bo preprečilo ozko grlo plastenke. Ko bo past polna mrčesa, jo pravočasno izpraznite in nalijte vanjo novo vabo.
Vaba za ose in sršene: Zmešajte balzamični kis (namesto kisa lahko vzamete koščke sadja, pivo, vino ali sadni sok) z nekaj vode in nekaj kapljicami sredstva za pomivanje posode (to pomaga, da insekti hitreje poginejo in se predolgo ne mučijo v tekočini). Spomladi pa lahko ose privabite z mesom (v pasti), ker se v tem letnem času prehranjujejo z beljakovinsko hrano.
Vaba za komarje: V skodelici tople vode razpustite četrt skodelice rjavega sladkorja in dodajte vrečko suhega kvasa. Sladkor bo hranil kvas, da bo začel vzhajati in ob tem oddajati ogljikov dioksid, ki privablja komarje.