Estrada

Glicerinski izvlečki so odlični

Metka McCull y Žigon, Pomagaj si sam
5. 4. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Popolnoma neškodljivo naravno sredstvo za zdravilne pripravke.

Zeliščarji in vsi, ki se ukvarjamo z naravno kozmetiko, dobro poznamo rastlinske izvlečke v oljih, ki jim pravimo macerati, in tiste v alkoholu, imenovane tinkture. Razni zeliščni čaji, poparki in prevretki so v bistvu vodni izvlečki, ker se v vodo izlužijo sestavine, ki se topijo v vodi. Manj splošno znani pa so glicerinski izvlečki.

V ljudskem zdravilstvu jih nisem zasledila, čeprav poznamo rastlinski glicerin že od leta 1789. V farmaciji glicerin uporabljajo od leta 1846 in tudi danes lahko kupimo v lekarnah številne glicerinske izvlečke.

Tako kot se aktivne rastlinske snovi izlužijo v alkohol, vodo ali maščobe, se izlužijo tudi v glicerin, če jih namakamo v njem. Zanimivo je, da se v glicerin izlužijo tako snovi, ki so topne v vodi in alkoholu, kot tiste, ki so topne v maščobah.

Kaj sploh je glicerin?

Glicerin je brezbarvna, prozorna tekočina brez vonja. Je gostejši od vode in je videti kakor sirup, sladkega okusa in popolnoma nestrupen, tudi za uživanje, in je primeren tudi za otroke. Pridobivajo ga iz naravnih maščob. Te so lahko rastlinskega ali živalskega izvora.

Glicerin največ uporabljajo v živilski industriji, farmaciji in kozmetiki.

Kateri glicerin izbrati?

Sama uporabljam le ekološki, rastlinski glicerin. Delajo ga iz kokosove ali palmove maščobe. Pomembno je, da ni iz gensko spremenjenih rastlin. Biti mora take kakovosti, da je primeren tudi za uživanje.

Katere aktivne snovi se lahko izlužijo v glicerin?

Kot sem že omenila, se v glicerinu topijo snovi, ki so topne v olju, vodi in alkoholu. To so: alkaloidi, glikozidi, hlapna olja, voski, encimi, sladkorji, tanini, saponini, vitamini, minerali.

Kako naredimo glicerinski izvleček?

Delamo lahko s suhimi ali svežimi rastlinami. Če delamo s suhimi, dodamo destilirano vodo, če delamo s svežimi, jih le na drobno narežemo in prelijemo z glicerinom.

Postopek z uporabo svežih zelišč

Steklen kozarec za vlaganje do 2/3 napolnimo s izbranim svežim zeliščem (ne tlačimo). Nato zalijemo z rastlinskim glicerinom, tako da so zelišča popolnoma prekrita. Na toplem, a ne sončnem mestu namakamo najmanj 3 tedne, še boljše je dlje (do 6 tednov). Občasno pretresemo kozarec. Nato precedimo in spravimo v čisto embalažo.

Postopek z uporabo suhih zelišč

Steklen kozarec za vlaganje do polovice napolnimo s izbranim suhim zeliščem. V drugi posodi zmešamo 1 del destilirane vode in 3 dele rastlinskega glicerina. Dobro premešamo ali pretresemo in prelijemo zelišča, tako da so popolnoma prekrita. Nato namakamo, kot je opisano zgoraj, in po 3 do 6 tednih precedimo.

Katere rastline lahko uporabljamo za pripravo glicerinskih izvlečkov?

Načeloma katero koli zdravilno rastlino, ki je poznana v ljudskem zdravilstvu. Odvisno je predvsem od namena uporabe, če bomo glicerinski izvleček uživali kot zdravilo, izberemo za svojo težavo ustrezno zdravilno rastlino, ki jo poznamo kot učinkovito v ljudskem zdravilstvu.

Če pa bomo glicerinski izvleček uporabili za izdelavo naravne kozmetike, izberemo tako zelišče, ki neguje in obnavlja kožo.

Uporabimo tisti del rastline, ki vsebuje največ zaželenih aktivnih učinkovin. Delamo lahko glicerinske izvlečke iz listov, cvetov, korenin, semen, plodov, lubja ...

Nekaj glicerinskih izvlečkov, ki so naprodaj v lekarnah

Znani so glicerinski izvlečki artičokinih listov in semen pegastega badlja za pomoč pri težavah z jetri.

Glicerinski izvleček brezovih listov za krepitev organizma in za nego las (dodajamo šamponom, balzamom, lasnim vodicam).

Izvleček iz kopriv jemljemo pri pomanjkanju železa.

Za uporabo v naravni kozmetiki so primerni izvlečki kamilic, vrtnic, bezga, ovsa ...

Kako uporabljamo glicerinske izvlečke?

Za zdravljenje ali lajšanje zdravstvenih težav: Če jih jemljemo oralno za zdravljenje, vzamemo po 25 do 30 kapljic trikrat na dan. Damo jih v pol kozarca vode in spijemo. Kura lahko traja do izboljšanja stanja oziroma – glede na izbrano zelišče – od 3 do največ 6 tednov. Nato naredimo premor in po potrebi čez nekaj tednov izvleček spet vzamemo.

V naravni kozmetiki: Glicerin in glicerinski izvlečki delujejo na kožo vlažilno, zadržujejo vlago in so nosilec aktivnih snovi izbranega zelišča.

Glicerinske izvlečke uporabljamo lahko za pripravo številnih kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo vodo. Dodajamo jih lahko v šampone, tekoča mila, deodorante, kreme, losjone, balzame za lase, maske za kožo, zobne paste ...

Ker glicerin, če ga je preveč, naredi izdelek nekoliko lepljiv, ga dodajamo v kozmetične izdelke največ od 3 do 6 %.

Obstojnost glicerinskih izvlečkov

Izdelki, ki ne vsebujejo več kot 40 % vode, so zelo dolgo obstojni brez vsakršnih drugih konzervansov. Da bomo o tem lahko res prepričani, pa je priporočljivo vzeti mešanico, ki vsebuje vsaj 70 % glicerina. V takih pripravkih ni mogoč noben mikrobiološki razvoj in so izredno dolgo obstojni tudi po odprtju embalaže in na sobni temperaturi. Raziskave, kako dolgo so obstojni glicerinski izvlečki, še potekajo, tudi raziskava s 30 let starimi glicerinskimi izvlečki. Njihovo kakovost in količino aktivnih snovi preverjajo vsakih 5 let. Doslej ni bilo še nobenih sprememb (že 30 let!). Tu moram še poudariti, da je glicerin naraven in v vseh pogledih neškodljiv.

Prednosti glicerinskih izvlečkov pred drugimi, še posebno alkoholnimi izvlečki

Ne le da je glicerin izredno obstojen, je popolnoma nestrupen in ga lahko uživajo tudi otroci. Kljub sladkemu okusu ne povzroča zobne gnilobe in ga zato lahko brez skrbi uživamo in uporabljamo v zobnih pastah. Tudi tisti s čezmerno težo in diabetični bolniki ga lahko brez skrbi uživajo, saj ne vpliva na raven inzulina v krvi, zato je dodan številnim dietetičnim prehrambnim izdelkom. Seveda tu govorimo le o rastlinskem glicerinu iz ekološko vzgojenih rastlin, ki je prehranske kakovosti.

Zdravila z glicerinskimi izvlečki so primerna tudi za otroke in vse tiste, ki alkohola ne smejo uživati. Lahko jih uporabljamo tudi za zdravljenje domačih živali, saj tem zaradi njihove presnove nikakor ne smemo dajati alkohola. Tudi ljudje, ki imajo razne zdravstvene težave, na primer bolna jetra, ne smejo uživati alkoholnih tinktur, glicerinske pa lahko.

Znan je ugoden vpliv glicerina na zdravje, saj pomaga odstranjevati iz tkiv toksine (še posebno iz jeter).

Glicerin tudi ni koroziven, ne poškoduje kovin. V nasprotju z alkoholom ne poškoduje aktivnih snovi v rastlinah (alkohol poškoduje vitamine, encime). Glicerin upočasni oksidacijo.

In katere so slabe lastnosti glicerina?

Kolikor mi je znano, ima le eno slabšo lastnost, in to je, da glicerin i n i zvlečke l ahko dodajamo v kozmetične izdelke le v razmeroma nizki koncentraciji, od 3 do 6 %, ker imamo sicer pri uporabi neprijeten lepljiv občutek.