Obstaja več kot 30.000 vrst orhidej v vseh mogočih cvetličnih oblikah in barvah, zato je izbira res neskončna. Na fotografiji vidite primerke orhideje Zygopetalum, ki jo je moč kupiti tudi v nekaterih slovenskih trgovinah s cvetjem. Omenjena orhideja slovi po tem, da lahko cveti zelo dolgo. A le če poskrbimo za prave razmere. Pozimi ji najbolj ustreza temperatura med 18 in 20 stopinjami Celzija, poleti pa med 20 in 28 stopinjami Celzija. Postavite jo na srednje svetel prostor, a pazite, da njenih listov ne ožge sonce.
Pri nas gotovo najbolj poznane so orhideje Phalaenopsis. Ker so občutljive za hitro znižanje temperature, jih je treba v zimskem času še posebej zaščititi med zračenjem ali med prenosom iz trgovine domov. Če vam v stanovanju primanjkuje vlage, orhideje občasno orosite s pršilko z vodo.
Orhideja velja v azijskih kulturah za eno izmed najbolj cenjenih rastlin. V domovih je dobila prostor ne le zaradi izredne lepote, ampak tudi zato, ker velja za simbol harmoničnosti in plodnosti. Z le nekaj orhidejami lahko ustvarimo pozitivno energijo, uči feng šuj, katerega cilj je uskladiti človeka in okolje. Sveže orhideje spodbujajo pretok življenjske energije po prostoru.
Orhidej nikoli ne sadimo v običajno zemljo, pač pa v substrat za orhideje. Zelo pomembno je, da omogočimo zraku dostop do korenin.
Cvetlični aranžma, v katerega posadimo več vrst orhidej, vabi, da se ustavimo in raziskujemo. Vrste orhidej Dendrobium, Miltonia in Oncidium so odlična družba.
Pri nas gotovo najbolj poznane so orhideje Phalaenopsis. Ker so občutljive za hitro znižanje temperature, jih je treba v zimskem času še posebej zaščititi med zračenjem ali med prenosom iz trgovine domov. Če vam v stanovanju primanjkuje vlage, orhideje občasno orosite s pršilko z vodo.
Orhideja Vanda ima prečudovite cvetove, ki pa izredno hrepenijo po vodi, morda najbolj izmed vseh orhidej. To vrsto orhideje je zaradi tega, sploh poleti, treba dnevno zalivati, tudi sicer pa vsakodnevno rositi. Od drugih orhidej se razlikuje tudi po tem, da je ne presajamo.
Orhideje Paphiopedilum se najbolje počutijo v senci. Ker nekateri križanci poženejo po prvem cvetu še dodaten cvet na istem steblu, odcvetelih stebelc ne režite prehitro. Presadimo jih vsako prvo ali drugo leto v marcu.
Japonci ponujajo zanimivo alternativo tradicionalnim šopkom. Tam orhideje aranžirajo v stilu ikebane, za katere imajo v svojem domu rezerviran poseben prostor, lahko bi mu rekli hišni oltarček. Njihove cvetlične aranžmaje sestavljajo trije elementi: nebo, človek in zemlja. Nebo velja za glavnega v aranžmaju in ga zastopa najvišji del (denimo peresa). Zemljo predstavlja najnižji del aranžmaja (vaza), medtem ko človeka simbolizira vmesni element, ki zemljo in zrak povezuje. Z malo izvirnosti in domišljije se lahko v izdelovanju takšne ikebane preizkusite tudi sami.
Začarane orhideje pod steklom
Ukradimo si trenutek zase v stresnem vsakdanu in ustvarimo prav poseben aranžma iz eksotičnih orhidej.
Potrebujemo:
različne vrste orhidej (npr. Vanda, Dendrobium ali Cymbidium), stekleno kupolo, na zraku strjujočo se modelirno maso (npr. suho glino, ki jo zmešamo z malo vode, maso fimo ali plastelin), barvo na vodni osnovi, različne manjše vaze, lep pladenj (npr. bakren).
Postopek:
Izberite barvo na vodni osnovi, ki vam je všeč, in jo primešajte suhi glini ter dodajte nekaj žlic vode. Vode naj bo ravno toliko, da postane glina gnetljiva. Če se odločite za plastelin ali maso fimo, si lahko všečno barvo izberete že v trgovini in vam je kasneje ni treba dodajati.
Vazice postavite na pladenj, okoli njih pa napeljite glino oziroma plastelin, ki naj objema vsako vazo posebej v zanimivem vzorcu.
Vaze napolnite z vodo, vanje dajte stebla orhidej, vse skupaj pa pokrijte s stekleno kupolo. Pravljični aranžma je tako končan.