Globoko v minusu

Ujeti v mraz in led: januar v povprečju najhladnejši v zadnjih 30 letih

T.L./STA
23. 1. 2017, 18.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Upate na otoplitev? Nič ne bo, nizke temperature bodo vztrajale do konca meseca.

Profimedia
Januar bo za okoli tri stopinje Celzija hladnejši od povprečja zadnjih 30 let.

Na Agenciji RS za okolje (Arso) pričakujejo, da bo letošnji januar za okoli tri stopinje Celzija hladnejši od povprečja zadnjih 30 let. Kot je potrdila dežurna meteorologinja na Arsu Veronika Hladnik, se bo do konca meseca nadaljevalo takšno vreme, kot smo ga vajeni. Nizke temperature bodo vztrajale, večjih padavin pa ni na vidiku.

"Sicer trenutno še ni konec meseca, ampak vseeno kaže, da bodo jutra ostala podobno hladna, kot so sedaj. Marsikje bodo najnižje jutranje temperature okoli -10 stopinj Celzija, čez dan pa ob nizki oblačnosti, ki bo v veliki meri prisotna sploh po nižinah, pričakujemo, da bodo tudi v notranjosti Slovenije temperature ostale blizu ničle ali celo pod ničlo," je povedala Hladnikova.

Krivec za stabilno vreme z nizko oblačnostjo in nizkimi temperaturami, ki bo vztrajalo do konca januarja, je po besedah Hladnikove anticiklon oz. območje visokega zračnega tlaka.

Kot je razvidno s spletne strani Arsa, bosta v tem tednu poleg suhega zimskega vremena še megla po nižinah in nizka oblačnost, sonce pa bo v gorah in na Primorskem.

Zopet zelo visoka onesnaženost zraka z delci PM10 

Meteorologi sicer opozarjajo, da bo te dni zaradi izrazitega temperaturnega obrata in povečanih izpustov zopet zelo visoka onesnaženost zraka z delci PM10 v nižinah celinske Slovenije. "Morda bo sicer kakovost zraka boljša v torek, vseeno pa bodo do konca tedna delci presegali opozorilne vrednosti," je še dejala Hladnikova.

Zaradi mraza se bo ledena skorja na nekaterih jezerih in stoječih vodah obdržala. "Dokler so temperature, sploh jutranje, tako nizke, se bo led še obdržal. Ko so dnevne temperature nad ničlo, potem se led po navadi začne taliti," je pojasnila Hladnikova.

Na stabilnost ledu lahko vpliva zapadli sneg. Kot je poudarila Hladnikova, ta naredi led bolj porozen in nekoliko manj stabilen, zgornja plast ledu pa se začne taliti. Ker večjih pošiljk snega v januarju ni pričakovati, bo tudi led zato postal bolj trden.

Tako bosta denimo delno poledeneli ostali Blejsko in Bohinjsko jezero, v Ljubljani pa se bodo lahko še naprej drsali po Koseškem bajerju.

Na Arsu sicer napovedujejo, da bo danes ponoči večinoma oblačno ali megleno. Pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -11, na Primorskem malo nad 0 stopinj Celzija.

V torek bo večinoma oblačno ali megleno, v višjih legah in na Primorskem bo pretežno jasno. Pihala bo zmerna burja, ki se bo proti večeru krepila. Najvišje dnevne temperature bodo od -4 do 0, na Primorskem do 8 stopinj Celzija.

V sredo in v četrtek si na Primorskem lahko obetajo precej jasno vreme s šibko do zmerno burjo. Drugod bo zmerno do pretežno oblačno.