Močno neurje

Veter je podiral drevje, voda zalivala kleti

J.P./STA
7. 11. 2016, 07.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Močno neurje, ki se je v nedeljo popoldne razbesnelo zlasti v Bohinju in okolici, se je čez noč nekoliko umirilo. Kljub temu sta močno deževje in vetrovno vreme zvečer in ponoči še povzročala nevšečnosti, tokrat predvsem v zahodni polovici države, poroča center za obveščanje. Nekatere lokalne ceste so zaradi poplavljenega cestišča zaprte.

PGD Bohinjska Bistrica

Neurje, ki se je v nedeljo popoldan razbesnelo nad Bohinjem, je odkrilo nekaj streh, nekatere objekte pa je zalila voda. Ta je nekaj škode povzročila tudi na mostovih in brežinah. Da posledice niso bile hujše, gre zasluga tako porazdelitvi padavin kot opravljeni sanaciji po uničujočih poplavah leta 2009, je prepričan župan Franc Kramar.

Poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Silvo Režek je pojasnil, da kljub obilnim padavinam tokrat nekih hujših posledic niso zaznali. Približno 40 gasilcev je opravilo okoli 20 intervencij.

Poškodovane je nekaj infrastrukture, škoda pa je nastala tudi na odkritih strehah, ki so jih začasno prekrili s ponjavami. Sunki vetra so poškodovali streho na devetih hišah v Bohinjski Bistrici, nekaj strešnikov je s hiš padlo še v naselju Log. Privzdignilo je tudi streho na občinski stavbi, pri čemer se odkrušilo nekaj zidakov, vendar Režek ocenjuje, da do večje škode vendarle ni prišlo.

Poškodovana je bila tudi streha na gostilni v Kampu Danica, ki ga je poleg tega delno poplavila Sava Bohinjka. Ker je struga reke polna, ta trenutek še ne morejo oceniti, kakšna je škoda. To bodo lahko storili šele, ko bo voda upadla, a računajo, da škoda ni večja, saj voda ni bila deroča. Čeprav je kamp odprt celo leto, so imeli srečo, da sedaj niso imeli gostov in tudi evakuacija ni bila potrebna.

Bohinjski župan je prepričan, da se je v tem neurju znova pokazalo dobro opravljeno delo na sistemski ureditvi vodotokov, ki so se je lotili po poplavah leta 2009. S tem so preprečili nadaljnjo erozijo strug vodotokov, v kar je občina skupaj z državo vložila več milijonov evrov.

"Danes lahko spet rečem, da je bila sanacija upravičena in je veliko pripomogla k temu, da v zadnjih letih kljub pogostemu močnemu deževju, ni tako velikih posledic in škode," je izpostavil Kramar.

Posledice neurja so sicer vsakič odvisne tudi od tega, kje lokalno pade največ padavin. Režek je pojasnil, da je tokratno neurje najbolj zalilo južne bohinjske gore, zato je glavnina padavin segala od Vogla prek spodnjih bohinjskih hribov, Triglavsko gorovje pa je bilo deležno veliko manjše količine padavin, zato so bili tudi tok poplavljanja in posledice bistveno manjše kot bi bile lahko sicer.

Močan veter je podiral drevje v občinah Sevnica, Lenart in Brežice. Meteorna voda pa je zalivala kleti stanovanjskih in drugih poslopij v občinah Podlehnik, Slovenske Konjice, Radenci, Sežana in Cerklje na Gorenjskem.

Po podatkih Agencije za okolje opozorilne pretoke presegajo Soča s pritoki v zgornjem toku, Sava Bohinjka s pritoki in Kolpa v zgornjem in srednjem toku. Reka Vipava v svojem celotnem toku postopno upada, a še presega opozorilne vrednosti.

Na Žagi v občini Bovec se je za stanovanjskim objektom sprožil plaz, a so prostovoljni gasilci uredili odtekanje vode, da se plazenje ustavi.

Padavine bodo oslabele

Po napovedi Agencije RS za okolje bodo danes padavine pogoste zlasti zjutraj in dopoldne popoldne pa bodo slabele. Se bo pa meja sneženja v severni Sloveniji spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov. Občasne padavine vremenoslovci napovedujejo tudi za torek, medtem ko se v sredo in četrtek obeta suho vreme.

PGD Bohinjska Bistrica