Na približno 17.000 kilometrov dolgo obalo Nove Fundlandije na skrajnem severovzhodu Kanade pogosto naplavi najrazličnejše predmete, vse od ogromnih ribjih glav in kadavrov drugega morskega življa do raznih delov plovil, ostankov brodolomov in tudi znamenitega morskega oziroma modrega stekla. Prebivalci so tega že vajeni, a jih je v zadnjem obdobju vseeno presenetila želatinasta najdba, s katero se zdaj ukvarjajo znanstveniki.
Fotografije nenavadne belkaste želatine, na katero so pred mesecem dni na plažah na širšem območju zaliva Placentia Bay na jugovzhodni obali Nove Fundlandije naleteli domačini, so se najprej pojavile Facebooku, a odgovora, za kaj natančno gre, prebivalci niso prejeli. Jasno je bilo le to, da so kaj takega tam videli prvič.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Da so bili o skrivnostnih najdbah obveščeni na začetku septembra, so po poročanju kanadskega portala The Globe and Mail potrdili tudi na kanadskem ministrstvu za okolje in podnebne spremembe. Tiskovna predstavnica ministrstva Samantha Bayard je dejala, da se vse od takrat s temi želatinami ukvarjajo njihovih strokovnjaki. Več vzorcev je s plaž vzela kanadska obalna straža, vzorce pa so v svoje roke prejeli tudi strokovnjaki kanadske vladne agencije za ribištvo in oceane (DFO). Slednji so sprva domnevali, da gre bodisi za nekakšno invazivno morsko vrsto bodisi za tolščo kita, a se je izkazalo, da to ne drži. Eden od morskih biologov je za portal ocenil, da bi lahko šlo za vrsto globokomorskih spužev, a so na DFO zavrnili tudi to možnost. Še več, na agenciji so prepričani, da primerki »niso morske spužve, niti ne vsebujejo biološkega materiala.« Ugibalo se je tudi, ali morda gre za vrsto glive oziroma plesni, a očitno ne gre za nobeno živo bitje, temveč nekakšno umetno snov, zato so osumljenci kmalu postali palmovo olje, parafinski vosek in celo ambra, vendar uganka zaenkrat ostaja nerazrešena.
Bayard je pojasnila, da so njihovi znanstveniki do zdaj izločili že veliko možnosti, tako ti predmeti niso naftni ogljikovodiki, naftna maziva ali kakršna koli oblika biogoriva. Ob tem je potrdila, da jim do danes še ni uspelo ugotoviti, za kakšno snov v resnici gre, ter dodala, da bodo laboratorijske analize trajale najmanj en mesec.