Edinstevena narava

Krater gejzirja v Yellowstonu so uporabljali kot vodnjak želja in ga uničili

U.C.
24. 9. 2024, 09.47
Posodobljeno: 24. 9. 2024, 09.53
Deli članek:

Termalni bazen Morning Glory v znamenitem parku Yellowstone ni več zdrav, ker so ga turisti v zadnjem stoletju večkrat uporabljali kot vodnjak želja in s tem omogočili razrast številnih bakterij.

Profimedia
Gejzir Morning Glory.

Očarljiva igra barv, ki jo danes občudujejo mnogi obiskovalci narodnega parka Yellowstone v ZDA, je posledica onesnaženja. Prvotno je bil termalni bazen gejzirja Morning Glory svetlo modre barve.

Wikipedia
Yellowstone

Za uničenje enega najlepših termalnih bazenov nacionalnega parka Yellowstone so krivi turisti, prečudovit termalni bazen so spremenili v vodnjak želja. Na tisoče kovancev, robcev in drugih smeti je nekoč neokrnjeno modro vodo spremenilo v pisano mešanico barv.

Profimedia
Gejzirji in vrelci sicer nudijo olajšanje, a ne v nedogled.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Pred več kot stoletjem se obiskovalci niso posebej ukvarjali z okoljem in se niso držali pravila »ne puščaj sledi«, ki se ga držijo turisti parka danes. Zgodovinarka nacionalnega parka Yellowstone Alicia Murphy je za Cowboy State Daily povedala, da so turisti v prvem ameriškem nacionalnem parku pogosto metali stvari v razpoke in luknje v upanju, da se bo zgodilo kaj zanimivega. "Ljudje niso razumeli, kako gejzirji delujejo," je dejala. Mislili so, da če bi nekaj vrgli v vodo, bi lahko povzročili izbruh.

Mike Poland, znanstvenik na vulkanskem observatoriju Yellowstone, verjame, da je padanje temperature termalnega bazena pomemben razlog za spremembo barve. "Bolj vroči bazeni so svetlo modri, hladnejši bazeni pa so lahko bolj barviti, ker se tam lahko razvijejo bakterije."

Profimedia

Nekdanji ranger parka Yellowston, Jeff Henry, je povedal, kako so v preteklosti potekala prizadevanja za čiščenje. Posredovala so gasilska vozila in izčrpala vodo. "Človek je bil privezan na jermen in je s pristajalno mrežo z dolgim ročajem lovil stvari globoko pod kraterjem tolmuna. Takrat so našli na tisoče kovancev. Kaj tako zapletenega danes uprava parka ne bi izvedla." Danes tako ali tako redkeje vidi kovance v bazenih parka. Verjame, da imajo ljudje danes večje strahospoštovanje do edinstvene narave Yellowstona.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja