Srečanje je potekalo v nedeljo zvečer, danes pa so se videoposnetki shoda hitro razširili po družbenih medijih. Na posnetkih, ki sta jih med drugim objavila časnika La Repubblica in La Stampa, je videti ljudi, večinoma oblečene v črno, ki se na poziv: "Za vse padle tovariše," odzivajo z vzklikom: "Prisotni" (Presente). Ob tem dvignejo desnico v fašistični pozdrav. Po treh ponovitvah pozdrava se je skupina razšla.
Fašistični pozdrav je v Italiji sicer prepovedan, a se po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pogosto pojavi na neofašističnih zborovanjih.
Posnetki so sprožili ogorčenje po vsej Italiji
Gesto je med drugim obsodila vodja levosredinske Demokratske stranke Schlein.
"Rim, 7. januar 2024. In zdi se kot leta 1924," je zapisala na družbenih omrežjih ob fotografiji dogodka. Poudarila je, da je to, kar se je zgodilo, nesprejemljivo in da bi morali neofašistične organizacije v skladu z ustavo razpustiti. Napovedala je še, da bo njena stranka v zvezi s tem v parlamentu naslovila vprašanje na notranjega ministra Mattea Piantedosija, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Vodja sredinske stranke Živa Italija Matteo Renzi pa je na televiziji La 7 dejal, da si fantje, ki so se jih spomnili na slovesnosti, zaslužijo spoštovanje in spomin in da se je vseh žrtev iz 70. let prejšnjega stoletja treba spominjati v zgodovinski perspektivi. "Toda ti prizori so nesprejemljivi," je poudaril glede fašističnega pozdrava in dodal, da jih dejstvo, da se z leti ponavljajo, ne upravičuje.
Kritičen je bil tudi vodja desne stranke Naprej Italija, zunanji minister Antonio Tajani. Kot je poudaril v izjavi za medije, je treba takšno vedenje obsojati, tako kot tudi vse demonstracije podpore diktaturam. Ob tem je po poročanju agencije Ansa spomnil, da italijanska zakonodaja prepoveduje zagovarjanje fašizma.