Sistem velikih toplotnih črpalk gradi energetsko podjetje Wien Energie. Kot so pojasnili v dunajski mednarodni pisarni, sistem za proizvodnjo toplote izkorišča odpadno vodo iz sosednje čistilne naprave Ebswien. Električno energijo za obratovanje bodo pridobivali iz bližnje elektrarne Freudenau, tako da bodo za upravljanje črpalke uporabljali 100-odstotno obnovljive vire energije.
"Sistem toplotnih črpalk je pomemben mejnik na poti do podnebne nevtralnosti. Mesto Dunaj izkorišča vse obnovljive toplotne vire, ki so nam na voljo. Že s prvimi tremi toplotnimi črpalkami bomo lahko do 56.000 gospodinjstev ogrevali z daljinskim ogrevanjem. Naš sistem toplotnih črpalk je pionirski projekt v Evropi," so v sporočilu za javnost povzeli dunajskega župana Michaela Ludwiga.
Podjetje Wien Energie je v prvo fazo vložilo približno 70 milijonov evrov. Trem trenutno nameščenim črpalkam se bodo do leta 2027 pridružile še tri. Po zaključku del bo zmogljivost črpalk v Simmeringu znašala 110 megavatov. Da bodo velike količine toplote lahko nemoteno distribuirali po omrežju daljinskega ogrevanja, so ob elektrarni zgradili tudi novo črpalno postajo, ki po omrežju daljinskega ogrevanja poganja do 7500 kubičnih metrov vroče vode na uro, so še pojasnili.
Dunajsko omrežje daljinskega ogrevanje je s 1300 kilometri eno najobsežnejših v Evropi. Nanj je priklopljenih 440.000 gospodinjstev in 7800 večjih odjemalcev. Na Dunaju načrtujejo, da bodo do leta 2040 s podnebno nevtralnim daljinskim ogrevanjem oskrbovali približno 56 odstotkov dunajskih gospodinjstev, so sklenili.