Ob povratku s Kitajske

Macron: Evropa se mora otresti ameriškega pritiska, da se ne znajde sredi »kriz, ki niso naše«

S.R.
9. 4. 2023, 16.20
Posodobljeno: 9. 4. 2023, 16.21
Deli članek:

Francoski predsednik Emmanuel Macron je med povratkom s Kitajske spregovoril za bruseljski Politico.

Profimedia
Emmanuel Macron se je prejšnji teden mudil na Kitajskem.

Novinarji vplivnega bruseljskega časnika Politico so francoskega predsednika Macrona, s katerim so opravili intervju, ujeli na letu iz Guangzhouja ob zaključku njegovega tridnevnega obiska na Kitajskem. V Pekingu se je ob njem nekaj časa mudila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki pa je tam kot kaže igrala drugo violino, saj naj ji kitajski predsednik Xi Jinping ne bi posvečal pretirane pozornosti.

Macron je v intervjuju med drugim izpostavil, da mora Evropa zmanjšati svojo odvisnost od Združenih držav ter se izogniti temu, da bi postali del tajvanskega spora med ZDA in Kitajsko. Slednje je izpostavil kot »veliko nevarnost,« ki preti Evropi, da se slednja namreč znajde sredi »kriz, ki niso naše, ki ji preprečujejo, da bi zgradila strateško avtonomijo.«

Po njegovih navedbah si morajo Evropejci zastaviti vprašanje, ali je poglabljanje krize v Tajvanu v našem interesu. »Ni. Najslabša stvar, ki jo lahko naredimo, je razmišljanje, da moramo Evropejci v tej zgodbi postati posnemovalci ter se zgledovati po ameriški agendi in pretiranemu odzivu Kitajske,« je dodal, s čimer je ciljal na zadnje dogajanje, povezano s Tajvanom. Kitajska je namreč na območju okoli otoka, ki ga v okviru politike ene Kitajske še naprej obravnava kot del svojega ozemlja, v soboto začela tridnevne vojaške vaje, potem ko se je tajvanska predsednica Tsai Ing-wen v sredo v ZDA srečala s predsednikom predstavniškega doma ameriškega kongresa Kevinom McCarthyjem. Ing-wen se je z McCarthyjem srečala v okviru svoje desetdnevne turneje v državah Srednje Amerike.

Da je »stabilnost v Tajvanski ožini ključnega pomena,« je poudarila tudi Ursula von der Leyen, ki je po poročanju Politica v četrtek Xi Jinpingu dejala, da je »grožnja z uporabo sile za spremembo statusa quo nesprejemljiva.« Xi ji je odgovoril, da se tisti, ki mislijo, da lahko glede vprašanja Tajvana vplivajo na Kitajsko, slepijo. Podobnega mnenja je kot kaže Macron. »Evropejci ne morejo rešiti krize v Ukrajini, kako lahko glede Tajvana verodostojno rečemo 'pazite se, če boste storili kar koli napačnega, pridemo tja?' Če si želiš stopnjevanja napetosti, je to pravi način,« je za časnik poudaril Macron, ki je med drugim izpostavil še, da se mora Evropa osredotočiti na krepitev lastne obrambne industrije, saj da je v zadnjem obdobju povečala svojo odvisnost od ZDA tako na področju orožja kot energije.