Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nocoj po neuspelih pogajanjih s kosovskim premierjem Albinom Kurtijem v Bruslju dejal, da Srbija ’ostaja do skrajnosti dosledna v svojih poskusih izogibanja konfliktom in ohranjanja miru’.
Registrske tablice
Vučiću in Kurtiju ni uspelo doseči rešitve, ki bi odpravila napetosti zaradi napovedi kosovske strani, da bodo na severu Kosova začeli kaznovati lastnike vozil s srbskimi registrskimi tablicami, je danes sporočil visoki zunanjepolitični in varnostni predstavnik EU Josep Borrell po večurnih dvostranskih in tristranskih pogovorih v Bruslju. "Oba voditelja sta odgovorna za nujno zmanjšanje napetosti. Na žalost se danes nista dogovorila o rešitvi," je sporočil Borrell po koncu osemurnih pogovorov, s katerimi je unija v okviru dialoga Beograda in Prištine želela preprečiti novo stopnjevanje napetosti na Kosovu. "Oba nosita polno odgovornost za neuspeh današnjih pogajanj ter za morebitno zaostrovanje in nasilje na terenu," je poudaril.
Skupaj s posebnim odposlancem EU za dialog Miroslavom Lajčakom je posredoval v pogovorih med srbskim predsednikom in kosovskim premierjem, večji del odgovornost za neuspeh današnjih pogovorov pa je pripisal Kurtiju. Kot je na Twitterju sporočil Borrellov tiskovni predstavnik Peter Stano, je EU danes predstavila predlog, "ki ga je Vučić sprejel, Kurti pa ne". Po poročanju srbskih medijev je ta predlog od Prištine zahteval, naj ne kaznuje voznikov s srbskimi registrskimi tablicami, od Beograda pa, naj ne izdaja novih statusno nevtralnih tablic z oznako KM. Če bi se strani k temu zavezali, bi pridobili čas za njun dogovor v okviru normalizacije odnosov, je pojasnil Borrell. Ker se to ni zgodilo, bo Borrell države članice EU in mednarodne partnerje zdaj seznanil "z nekonstruktivnim obnašanjem strani in popolnim pomanjkanjem spoštovanja njunih mednarodnih pravnih obveznosti, kar še posebej velja za Kosovo". Kot je dodal, gre za "zelo negativen političen signal".
Kriza z registrskimi tablicami, ki se je zaradi odstopa kosovskih Srbov iz kosovskih institucij v začetku meseca še poslabšala, "pušča zelo nevarno varnostno praznino v že tako krhkih razmerah," je še opozoril, poroča Sta.
Kosovski premier je na drugi strani izpostavil, da je bruseljski predlog o registrskih tablicah za Prištino nesprejemljiv, in obtožil EU, da je tako rekoč opustila predlog za normalizacijo odnosov med Kosovom in Srbijo, ki naj bi bil predviden za marec 2023 .
Šef Nata: Treba se je izogniti eskalaciji
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je izrazil razočaranje, ker dogovor ni bil dosežen, ter pozval k odgovornosti in pragmatičnim rešitvam. "Treba se je izogniti eskalaciji," je Stoltenberg sporočil na Twitterju.
Vučić je po vrnitvi iz Bruslja novinarjem v Beogradu dejal, da ima razloge za skrb, ne pa za paniko, čeprav so razmere po zadnjih obveščevalnih podatkih na robu konflikta. Zahodne sile, ki imajo vpliv na Prištino, je pozval, naj to izkoristijo in poskušajo skupaj pomagati ohranjati mir. Vučić je že pred tem sporočil, da v Bruslju danes niso dosegli dogovora. "Iz meni nejasnih razlogov nismo uspeli doseči absolutno nobenega dogovora. Srbska stran je bila povsem konstruktivna in desetkrat smo spreminjali besedilo, ki smo ga prejeli, vendar je albanska stran stalno dodajala nekaj, za kar je bilo jasno, da ni mogoče," je povedal v izjavi za novinarje, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Potrdil je, da je EU od Prištine zahtevala, da zaradi srbskih tablic ne izreka denarnih kazni, Beograd pa, da naj več ne izdaja statusno nevtralnih tablic z oznako KM, poroča srbska televizija RTS na svoji spletni strani. Razmere na severu Kosova je ocenil kot zelo napete, "dobesedno na pragu spopadov".
Vučić: Srbija bo zavezana miru
Vučić je poudaril, da se v skladu z mednarodnim pravom in načeli pogajanj razume, da je treba uresničiti tisto, kar sta potrdila oba parlamenta (srbski in kosovski), pri čemer namiguje na določila bruseljskega sporazuma iz leta 2013, ki sta ga pod okriljem EU dosegla Beograd in Priština. Ponovil je, da je Srbija pripravljena na statusno nevtralne tablice KS, v nasprotju z odločitvijo vlade v Prištini, da vztraja pri preregistraciji s tablicami Republike Kosovo (RKS).
Srbske predstavnike in rojake na Kosovu je pozval, naj omejijo svoje upravičeno nezadovoljstvo in se izognejo stopnjevanju napetosti. Srbija bo zelo predana miru in bo skrbno pretehtala vsako svojo odločitev, a bo vedno s svojim narodom in ga ne bo pustila na cedilu, je še dejal Vučić.
Na Borrellovo oceno, da je za današnji neuspeh odgovoren Kurti, pa je dejal, da se ne počuti zmagovalca.
Kdaj bo naslednji sestanek, ne ve
"Zame je zmaga, če sem prepričan, da bodo vsi mirno spali, vsak srbski in albanski otrok. Zame je zmaga kompromis in trajen mir ter uresničitev dobršnega dela naših nacionalnih interesov, pa tudi popuščanje in razumevanje tujih ( interesov)," je dejal Vučić in Borrellovo oceno današnjih pogovorov v Bruslju označil za pošteno. Vučić ni znal povedati, kdaj se bodo pogajanja nadaljevala, poroča hrvaški Index. "Ne vem, kdaj bo naslednji sestanek, če ne bomo mogli sprejeti predloga tretje strani," je dejal Vučić in dodal: "Govorjenje o vzajemnem priznavanju ni naša politika."
Politične predstavnike Srbov na Kosovu je povabil na pogovore v Beograd, rojakom na Kosovu pa sporočil, da "kar koli počnejo, ne sme biti nasilno" in naj bodo njihovi protesti "nenasilni z voljo, ne z orožjem".
Vse, kar Priština počne, je nezakonito, je dejal Vučić in zatrdil, da je napotitev sil, torej policije na sever Kosova nezakonita in v nasprotju s prejšnjimi dogovori. "Upam, da si tega nekdo ne bo razlagal kot šibkost in zeleno luč za preživetje nad Srbi. Če tako razumejo, so si razlagali narobe," je dejal Vučić. "Potrudili se bomo, da ohranimo mir in stabilnost, da Srbi nikogar ne provociramo, ampak da ohranimo mir," je ponovil Vučić.
Kurti: predlog iz Bruslja je nesprejemljiv
Kurti je po drugi strani za medije v albanščini po koncu pogovorov povedal, da je bil za Prištino današnji predlog Bruslja preprosto nesprejemljiv. EU je očital, da se je praktično odpovedala predlogu za normalizacijo odnosov med Kosovom in Srbijo, kosovske medije povzema hrvaška tiskovna agencija Hina. "Ne moremo biti neodgovorni in se ne ukvarjati z aktualnimi temami, a prav tako se ne moremo spremeniti v državni vrh, ki se ukvarja le z vprašanji registrskih tablic, in ne govori o normalizaciji odnosov, v jedru katere je obojestransko priznanje. Zato smo v situaciji, v kateri smo," je ocenil in izpostavil, da "eno brez drugega ne gre".
Kosovka policija bo s kaznimi začela v torek
Kosovska policija je danes za Radio Free Europe (RSE) potrdila, da bo v torek ob osmih začela izdajati kazni v višini 150 evrov voznikom, katerih vozila imajo tablice kosovskih mest, izdane v Srbiji. Srbi v štirih občinah na severu Kosova so opozorili, da bodo nasprotovali uvedbi glob. Priština pred tem ni pristala na poziv mednarodne skupnosti, naj ukrep preloži za deset mesecev, kar so kosovske oblasti zavrnile. Razočaranje nad tem postopkom so izrazili tudi predstavniki EU in ZDA.
Tiskovni predstavnik kosovske policije Baki Keljani je nocoj za prištinski portal Reporteri potrdil, da po današnjem neuspehu v Bruslju v torek začenjajo z načrtovanim izrekanjem glob. Te naj bi obračunavali do 21. januarja 2023. Po podatkih kosovske policije so od 1. novembra voznikom izrekli okoli 1740 opozoril, da morajo tablice zamenjati. Na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi, je po ocenah še vedno približno 10.000 vozil s srbskimi registrskimi tablicami.