MANJ OTROK TUDI PRI NAS

Zaradi strahu med epidemijo tako v Evropi kot pri nas upadlo število rojstev

M. T. V./STA
14. 10. 2022, 11.07
Posodobljeno: 4. 11. 2022, 10.47
Deli članek:

V Evropi se je januarja lani povprečno rodilo za 14 odstotkov manj otrok kot v prejšnjih letih, navaja študija v znanstveni reviji Human Reproduction in pojasnjuje, da je bil razlog za to najverjetneje strah v luči zdravstvene in družbene krize v času prvega vala pandemije covida-19, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Profimedia
V Evropi se je lani v povprečju rodilo 14% otrok manj - razen na Švedskem, kjer ni bilo strogih epidemičnih ukrepov.

Ekipa znanstvenikov iz Švice je opozorila, da je število rojstev najbolj upadlo v državah z najstrožjimi ukrepi za zajezitev širjenja okužb v začetku leta 2020 in v državah s prezasedenimi enotami intenzivne nege devet do deset mesecev pozneje. Menijo, da bi to lahko privedlo do dolgoročnih demografskih sprememb, zlasti v zahodni Evropi, kjer se prebivalstvo stara.

"Zdi se, da se je devet mesecev po začetku pandemije število rojstev zmanjšalo v državah, kjer so imeli zdravstveni sistemi težave in so bile zmogljivosti bolnišnic presežene. Dlje kot so trajale omejitve, tem manj je bilo nosečnosti. To velja tudi za države, ki jih pandemija ni resno prizadela," je dejal prvi avtor študije Leo Pomar. Pri tem je dodal, da je na zmanjšanje števila rojstev verjetno vplival strah parov v luči zdravstvene in družbene krize v času prvega vala okužb.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

V Veliki Britaniji se je število rojstev januarja lani v primerjavi z januarjem 2018 in 2019 zmanjšalo za 13 odstotkov, medtem ko se je število otrok, rojenih na Škotskem, zmanjšalo za 14 odstotkov. Največji upad je bil zabeležen v Litvi in Romuniji, in sicer za 28 oziroma 23 odstotkov. Na Švedskem, ki ni uvedla strogih omejitev, a je vseeno imela veliko smrtnih primerov, pa se število rojstev ni zmanjšalo, navaja študija.

Čeprav je število rojstev zdaj ponovno naraslo, je bil marec edini mesec v letu 2021, v katerem je bilo število rojstev primerljivo s številkami pred pandemijo, so še povedali avtorji študije.

Kako je bilo z novorojenčki pri nas? Lani je bilo po podatkih Statističnega urada RS 18.984 živorojenih otrok, leta 2020 se je rodilo 18.767 dojenčkov, medtem ko je bilo leta 2019 19.328 rojstev, še leto prej pa 19.585.  Torej se je tudi pri nas med epidemijo število nosečnosti zmanjšalo, leta 2020 se je rodilo okoli 3% otrok manj.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja