Oba bosta potekala v dveh sklopih, v njih pa bodo po načrtih odkupili skupaj do 30.000 ton koruze za krmo letine 2022 v rinfuzi in do 3800 ton sladkorja. Pri koruzi bodo v prvem sklopu odkupili do 9000 ton koruze za krmo letine 2022 v rinfuzi, v drugem pa do 21.000 ton koruze, dobavljene v skladišče naročnika. Pri sladkorju gre za dva enaka sklopa, v katerih bodo kupili po do 1900 ton sladkorja v eno- ali 25-kilogramski embalaži z obveznostjo obnavljanja v skladiščih naročnika.
Naročnik bo oddal naročilo in sklenil pogodbo s ponudnikom, ki bo ob izpolnjevanju pogojev predložil ekonomsko najugodnejšo ponudbo. Ponudnik lahko poda ponudbo v celoti ali za vsak posamezen sklop. Lahko ponudi nižjo količino blaga, za posamezni sklop od definirane količine posameznega sklopa, vendar pa le eno ponudbo za posamezni sklop. Ponudbe za prodajo koruze lahko zainteresirani oddajo do 7. novembra do 10. ure. Rok dobave blaga je v 40 dneh po podpisu pogodbe za koruzo in v 60 dneh po podpisu pogodbe za sladkor.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Kako se je izjalovil velikopotezni vladni odkup vse slovenske pšenice
Poročali smo že, kako je kmetijska ministrica Irena Šinko s premierjem Robertom Golobom napovedala vladni odkup vse slovenske pšenice od kmetov, saj da želi država zagotoviti zadostne količine pšenice, poskrbeti za samooskrbo, brzdati draginjo in pomagati kmetom.
Od velikopotezne napovedi se je izcimil mednarodni javni razpis zavoda za blagovne rezerve, ki je z objavo razpisa iskal najcenejšega ponudnika. Zavod je objavil razpis za odkup do 14.000 ton pšenice letine 2021 ter nakup do 26.000 ton pšenice letine 2022 z obveznostjo skladiščenja za eno leto na območju države in možnostjo podaljšanja za eno leto.
Ocenjena skupna vrednost naročila brez DDV je znašala 12,4 milijona evrov, in sicer prvega sklopa 4,2 milijona evrov in drugega sklopa 8,2 milijona evrov. Kakovostni parametri so bili postavljeni za odkup krušne pšenice oz. so lahko bili tudi višji, količina v prvem sklopu pa ni smela biti manjša od 100 ton, v drugem pa ne od 500 ton.
Na javno naročilo Zavoda za blagovne rezerve pa je prispela zgolj ena ponudba, in sicer za Sklop 2 domačega ponudnika. Kdo je to bil, na Zavodu ne razkrivajo. Sporočili so le, da so po opravljenem pregledu ponudbo zavrnili, ker ni predložil zahtevanega finančnega zavarovanja.