Sankcije in vojaške vaje

Kitajci besni: »Vojna hujskačica Pelosijeva, odidi s Tajvana«

S.R.
3. 8. 2022, 07.58
Posodobljeno: 3. 8. 2022, 08.37
Deli članek:

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi, ki je s svojim trdoglavim obiskom Tajvana dodobra razvnela mednarodne strasti, pri čemer posledice še niso znane, je po prespani noči obiskala tajvanski parlament in se srečala tudi s predsednico Tsai Ing-wen.

Profimedia
Nancy Pelosi po pristanku.

82-letna Pelosijeva je poudarila, da je ameriška podpora Tajvanu »ključna, njihova odločenost k zaščiti demokracije v Tajvanu [...] pa ostaja neomajna.« Tsaijeva je na drugi strani Pelosijevi hvaležnost izkazala z najvišjim civilnim odlikovanjem v Tajvanu ter jo opisala kot »globoko navdihujočo« osebo in dolgoletno borko za svobodo. Zatrdila je, da se Tajvan ne bo uklonil ter bo vedno branil demokracijo in krepil svoje samoobrambne sposobnosti.

Pelosijeva je na skupni novinarski konferenci poskušala umiriti strasti. Dejala je, da obiski drugih ameriških zakonodajalcev na začetku tega leta v Pekingu niso povzročili tako ostre polemike. »Mislim, da so cirkus naredili, ker sem predsednica. Ne vem, ali je to razlog ali izgovor. Ničesar pa niso rekli, ko so na obisk prispeli moški.« S tem je ciljala na šestčlansko ameriško delegacijo, ki je Tajvan obiskala aprila. Opozorila je še, da je svet danes pred izbiro med demokracijo in avtokracijo.

Pelosijeva naj bi se danes srečala še s tajvanskimi aktivisti za človekove pravice in poslovneži, nato pa otok zapustila.

Profimedia
Nancy Pelosi in Tsai Ing-wen

Blokada

Kitajska, ki je obisku otoka, ki ga obravnava kot del svojega ozemlja, vseskozi ostro nasprotovala in svarila, da bodo sledile posledice, tudi vojaške, v prvem odzivu Tajvan privija predvsem na gospodarskem področju. Po pristanku Pelosijeve so uvedli vrsto prepovedi in sankcij, povezanih z uvozom iz Tajvana, napovedali pa so tudi tridnevne vojaške vaje v vodah okoli Tajvana, kar dejansko pomeni blokado tako pomorskih poti kot zračnega prostora. S tem so mednarodni javnosti pokazali, s kakšno lahkoto lahko izvedejo učinkovito blokado demokratičnega otoka, ki je s svojo industrijo naprednih mikročipov ključen za svetovne dobavne verige. 

Vojaške vaje s streljanjem na šestih območjih v morju nevarno blizu Tajvana - ponekod naj bi se otoku približale na vsega 20 kilometrov - so sicer najobsežnejši vojaški manevri Pekinga po letu 1995. Takrat je Kitajska nad Tajvan izstrelila rakete, ZDA pa so na območje poslale dve letalonosilki, poroča STA.

»Vojaške vaje so nepotrebne. Tajvan je predan k ohranitvi statusa quo v Tajvanski ožini,« se je na novinarski konferenci na vojaške vaje odzvala Tsaijeva. Tajvansko obrambno ministrstvo pa je vojaške vaje danes obsodilo kot jasno kršitev ozemeljskih voda Tajvana in pravil Združenih narodov. Označili so jih še kot neracionalno izzivanje mednarodnega reda in zatrdili, da bo Tajvan branil svojo nacionalno varnost, še poroča STA.

»Neznani« hekerji so medtem vdrli v sistem ameriške trgovske verige 7-Eleven, tako se je na otoku na zaslonih v izložbah trgovin prikazal zapis: »Vojna hujskačica Pelosijeva, zapusti Tajvan.«

Profimedia
Kitajska vojska je na obali ob Tajvanski ožini že včeraj napenjala mišice.