Kot so danes pojasnili v rovinjskem centru za raziskovanje morja IRB (inštitut Ruđer Bošković), so jih v zadnjih dneh preplavile poizvedbe zaskrbljenih občanov, ki so prišli v bližnji stik z nenavadnimi meduzami. Prebivalce so pozvali k previdnosti in tudi temu, da naj jih o lokacijah, kjer so jih opazili, obvestijo. Na podlagi prejetih fotografij so že identificirali štiri vrste meduz, in sicer uhatega klobučnjaka (Aurelia solida), trdoživnjaka Aequorea forskalea, morskega klobuka oziroma velikega klobučnjaka (Rhizostoma pulmo) in kompasno meduzo (Chrysaora hysoscella). Opozorili so še, da se je meduz treba izogibati in se vanje ne sme drezati, saj so lahko nevarne, tudi če zaradi starosti že razpadajo ali jim manjkajo deli telesa. Če pride do ožiga oziroma opeklin, je treba mesto opekline sprati z morsko vodo, morebitno tkivo od meduze, ki je ostalo na mestu ožiga, pa odstraniti s pinceto. Poudarili so še, da lahko izpiranje z vodo iz pipe ali plastenke zadevo še poslabša.
Naval kompasnih meduz
Da se v zadnjem obdobju na severu Jadrana širijo nevarne kompasne meduze, ki lahko zrastejo do velikosti 40 centimetrov, pri čemer so lahko lovke dolge tudi do enega metra, so poročali tudi na hrvaški RTL. Po njihovih navedbah je lahko stik izredno neprijeten, saj izloča strup, ki povzroča »strašansko bolečino in opekline na koži, možne pa so tudi težje reakcije.« Tatjana Čemerikić iz hrvaškega zavoda za urgentno medicino je denimo pojasnila, da se »po izstopu iz morja pojavi generaliziran izpuščaj na koži, ne nujno samo na mestu stika.« Začne se z rdečico, nato nastanejo mehurji in tudi prave opekline, čemur lahko sledijo tudi »glavobol, slabost, vrtoglavica, da ne rečem celo izguba zavesti.«
Po navedbah hrvaške biologinje Tamare Sović so tudi ribiči potrdili, da se na odprtem morju že od maja nahaja večja biomasa kompasnih meduz. Tudi Sovićeva je kopalce pozvala k previdnosti, »da ne bi prišlo do stika in neželenih posledic.« O kompasni meduzi, s katero so se srečali neki kopalci v Rovinju, je sicer že pred dnevi poročal portal Istrain. Primerek, ki so ga ujeli s fotoaparatom, se je ponašal s približno meter dolgimi lovkami, da gre ravno za to vrsto meduze, pa so potrdili tudi v inštitutu IRB.
Gre sicer za meduzo, ki je prisotna v obalnih vodah Atlanskega oceana in Sredozemskega morja, z njo pa smo se že srečali tudi v slovenskem morju, a se običajno pojavljajo na vsakih nekaj let.