Med zadnjimi je tudi vodja skrajno desničarske organizacije Ponosnih fantov (Proud Boys), Enrique Tarrio, ki se skupaj s še štirimi pripadniki te skupine sooča z obtožbami nasilnega upora ob prenosu oblasti.
38-letni Tarrio in njegova skupina pajdašev so se pred tem že izrekli za nedolžne sodelovanja pri zaroti, a je tožilstvo v ponedeljek spremenilo obsodbo v »nasilen upor vladni avtoriteti«. Obtožba hujskanja k uporu, s katero je sedaj soočena skupina Ponosnih fantov, je sodna kategorija še iz časa ameriške civilne vojne v 19. stoletju in obtožencem lahko prinese do 20 let ječe.
Napade je načrtoval s pomočjo kodiranih sporočil
Novim obtožbam pa se je izmaknil še en Ponosni fant, Charles Donohoe, ki je aprila že priznal krivdo za sodelovanje pri zaroti in pristal na sodelovanje z oblastmi. Kot je zapsano v obtožnici, naj bi Tarrio in njegovi sodelavci v načrtovanju napada na Kapitol uporabljali zakodirane kanale komunikacije. V enem od tovrstnih sporočil naj bi Tarrio primerjal napad na Kapitol z zavzetjem Zimskega dvorca med oktobrsko revolucijo leta 1917. Kljub temu pa zagovorniki obtožencev trdijo, da je bilo njihovo sodelovanje pri napadu nenačrtovano.
Tarrio za razliko od ostalih obtožencev pri napadu ni bil neposredno udeležen, saj so ga dva dni pred tem aretirali zaradi nedovoljene posesti orožja med rasističnimi zborovanji.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Desničarska skupina Ponosni fantje deluje od leta 2016 in je znana po uličnih spopadih z različnimi levičarskimi aktivisti, sestavljajo pa jo izključno pripadniki moškega spola. Njihov sedanji vodja Tarrio pa je v preteklosti kot informant sodeloval s policijo in FBI pri preiskavah trgovine z mamili in ljudmi, še poroča časnik Guardian.
Kmalu tudi javna predstavitev vseh dokazov o napadu na Kapitol
Kot je za STA iz New Yorka povedal dopisnik Robi Poredoš, pa se bodo v predstavniškem domu ameriškega kongresa v četrtek začela javna zaslišanja pred posebnim odborom za preiskavo napada na Kapitol. Napovedanih je šest javnih zaslišanj, ki bodo tudi vrhunec preiskave odbora, med katero si je ta nabral goro materiala in izjav več sto prič.
Začeti nameravajo z objavo zaslišanj sodelavcev nekdanjega podpredsednika ZDA Mika Pencea, ki so ga hoteli Trumpovi ljudje obesiti, ker si je drznil opraviti svojo formalno ustavno vlogo potrjevanja izidov volitev po posameznih državah, namesto da bi jih zavrnil kot dvomljive. Izmišljene trditve o volilnih prevarah pogrevajo Trump in tisti politiki, ki potrebujejo njegovo podporo za kandidature na listi republikancev.
Trump kot glavna tarča
Odbor bo skušal javnost prepričati, da je šlo 6. januarja za nezakonit poskus državnega udara, ki se je začel že po volitvah novembra 2020, ko je Trump začel govoriti o volilnih prevarah. Teh mu potem doslej še ni uspelo dokazati na nobenem sodišču, niti na vrhovnem, kamor je sicer imenoval kar tri od devetih sodnikov. Demokrati upajo, da bo pravosodno ministrstvo na koncu prišlo do samega vrha, to je do Trumpa.
Kongresna zaslišanja bodo javni spektakel, medtem ko lahko kazenski pregon sproža le pravosodno ministrstvo. Proti Trumpu sicer poteka tudi preiskava v Georgii, ker je pritiskal na volilne uradnike države naj mu ustrezno spremenijo izid volitev iz poraza v zmago.