Ameriški državni sekretar Antony Blinken je danes v Izraelu ponovil , da si ZDA ne prizadevajo za spremembo režima v Rusiji ali kjerkoli drugje. Odzval se je tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je posvaril pred besednim stopnjevanjem ruske invazije
Izkušeni ameriški diplomat Richard Haass meni, da je Biden »težko situacijo naredil še težjo in nevarnejšo«. Predsednik političnega inštituta poimenovanega Svet za zunanje zadeve (Council on Foreign Relations) se sprašuje, kako bodo v Washingtonu popravili škodo, ki jo je z enim stavkom napravil 79-letni ameriški predsednik.
V Beli hiši so takoj začeli s »sanacijo«, tega so navajeni, saj so morali pogosto obračati tudi besede bivšega predsednika Donalda Trumpa. Poudarili so, da Biden ni pozival k spremembi oblasti v Rusiji. Predsednik ZDA naj bi želel poudariti, da se Putinu ne sme dovoliti širjenje vpliva in moči v sosednjih državah ali v regiji, ni pa imel v mislih razmer v Rusiji.
Toda Haass ni prepričan, da se bodo tako zlahka izmazali iz zagate. Putin je po njegovi oceni dobil potrditev, da takšno »jastrebsko« mišljenje dejansko usmerja delovanje ameriške zunanje politike in zlasti predsednika Bidna. Lahko se zgodi, da bo zdaj manj pripravljen na kompromise, ker bi ocenil, da nima več ničesar za izgubiti. Potrebni bodo številni pogovori v zakulisju, da se pozabi na ta Bidnov »lapsus«, nemara bo moral posredovati kar ameriški zunanji minister Antony Blinken, je razmišljal Haass za Politico.
V Kremlju so se ekspresno odzvali. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je odvrnil, da ne more Biden odločati o položaju ruskega predsednika, to je lahko le odločitev ruskih državljanov.
Zelenski pritiska na Nato
Medtem pa ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ustvarja pritisk na članice zveze Nato. Zahteva, da Ukrajini pošljejo letala, tanke in drugo orožje. »Kaj počne Nato? Ga vodi Rusija? Kaj čakajo? Zahtevamo le en odstotek Natovih zmogljivosti, nič več,« je v svojih značilnih videonagovorih dejal nekdanji televizijski komik.