OTROCI POTREBUJEJO ČUSTVENO STABILNE STARŠE

Še odrasli smo zbegani, kaj ne bi bili otroci

Urška Krišelj-Grubar/revija Jana
27. 3. 2022, 07.28
Deli članek:

Čez noč je svet postal drugačen. Kako preživeti? Najbrž smo po dvoletni bitki s covidom psihofizično že precej načeti, ampak od nekod bo vendarle treba potegniti novo moč. Za oporo smo prosili družinskega terapevta Janeza Logarja.

Mateja J. Potočnik
Janez Logar, zakonski in družinski terapevt, mož in oče petih otrok.

Kako se izogniti kolektivnemu strahu, ki nas prežema, ne glede na to, ali spremljamo novice v medijih ali ne?

Vojna v Ukrajini nas je vse presenetila, celo šokirala. Bolj ko gledamo poročila in javljanja iz Ukrajine, bolj nas je strah. Bolj se sprašujemo, ali je to v 21. stoletju sploh mogoče. Strah in groza vojne sta še hujša, ker je vojna blizu nas. Dobrih 800 km oziroma osem ur vožnje od nas so ljudje, ki zelo trpijo. Kako čudno, da ljudje na najvišjih položajih ne morejo doumeti, da se problemi ne rešujejo z nasiljem.

Kaj lahko storimo za Ukrajince?

Pristopimo k dobrodelnosti, ki se množično organizira. Lahko jim pošljemo pozitivne misli, sočutje, lahko zanje molimo. Kaj pa oni v resnici doživljajo, kako trpijo, si mi v toplih in mirnih domovih pravzaprav ne moremo predstavljati.

Ali se lahko na vojne grozote pripravimo?

Ne, ne moremo se. Še posebno ko vojna izbruhne tako nenadoma. Rojeni po drugi svetovni vojni ne moremo vedeti, kaj so puške, bombe, tanki, trupla, eksplozije, jok ... od blizu. Čeprav nismo bili deležni vojne, nas ob gledanju posnetkov spreleti srh po celem telesu, čutimo močne strahove, stresemo se ob porušenih stavbah, jokamo, se tresemo, nekateri odrevenijo.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje



Zakaj?

Zato, ker so bili naši dedje, pradedje množično v raznih vojnah po svetu. Oni so to doživeli na lastni koži in čustvene bombe, ki so takrat nastale v njih, se prenašajo iz roda v rod. Doma so bile žene, matere, otroci, ki so trepetali, ali bodo očetje, dedki prišli domov ali ne. Ogromno negotovosti, strah za preživetje, lahkota ... Tudi njihove čustvene bombe se valijo naprej. Iz roda v rod. Če smo zelo pozorni, imamo dve zelo ranljivi skupini: rojeni pred drugo svetovno vojno in otroci. Ob pozornem opazovanju (zelo) starih ljudi bomo ob gledanju prizorov v Ukrajini opazili njihov panični strah. Oni so to doživljali kot otroci. In sedaj se jim ti strahovi spet prebujajo. Kot da enkrat ni bilo dovolj. Razum odpove in težko se prepričajo, da zelo verjetno te vojne ne bo k nam.

Kaj pa naši otroci? Še včeraj se niso zanimali za politiko, zdaj pa jih zanima, kam se bomo skrili pred bombami. Kako naj jim pomagamo? 

Ključno vlogo imamo starši. Najslabše je molčati, najslabše je ne zavzeti stališča do vojne in se delati, kot da se nas to ne tiče. Otroci in najstniki tako ali tako dobivajo slike in poročila skoraj s fronte. Oni nujno potrebujejo starše. Ne samo za razlago. Jasno jim bomo povedali, da obsojamo vsako vojno, vsako nasilje in da to ni pot reševanja problemov. Niti v mednarodni politiki niti doma. Razložimo jim vlogo politike in omejenost politikov, ki ne zmorejo dati človeka na prvo mesto. Razložimo jim, da so vojne na žalost zelo povezane z denarjem. Razložimo jim, da se svet za zdaj tako vrti. Vendar da lahko vsak izmed nas, malih ljudi, prispeva k boljšemu svetu. Začnemo pa ga lahko graditi kar doma, v družini, med sošolci, prijatelji, starši z otroki in otroci s starši ...

Imate kakšen konkreten nasvet, kako reagirati ob nenadnem strahu, ki se pojavi pri otroku?

Zelo pomembno je, da se uglasimo z našimi otroki in najstniki na čustveni ravni. Strah jih je, kadar gledajo slike na zaslonih. In prav v teh strahovih nas čakajo. Strahotno potrebujejo ozaveščene, čustveno stabilne starše. Oni še nimajo razvitih možganov, da bi lahko razumeli in se razumsko zaščitili pred čustvenimi bombami vojn. Zato jih povprašajmo – kaj doživljaš ob gledanju teh prizorov, česa te je strah, kako zdržiš s svojimi strahovi, a imaš koga za pogovor. Jaz kot tvoj oči sem tu. Oba z mami. Nikoli te ne bova zapustila. Pripoveduj mi o sebi, kaj je najtežje. Nujno jim moramo povedati, da smo jim vedno na razpolago za pogovor o strahu, o negotovosti, o tesnobnosti. Dovolimo jim, da so razdraženi. Pogovarjajmo se z njimi o zmedenosti, zaskrbljenosti... Še odrasli smo zbegani, kaj ne bi bili otroci. V nobenem primeru jih ne smemo pustiti same.

Da lahko zdržimo ob čustvenih pretresih otrok, moramo biti najprej sami s seboj pomirjeni. Kje naj najdemo moč? Ravno smo se otresli korone, že imamo nove šoke.

Resnici na ljubo na zunanje dogodke svetovnih razsežnosti nimamo vpliva. Imamo pa vpliv na naš odziv nanje. Naš odziv je povezan z našo psihično stabilnostjo. Kje jo dobiti? Kje dobiti moč? Ja, v sebi in v naših medsebojnih odnosih. V sebi tako, da ne bežimo pred neprijetnimi čutenji, ki divjajo v nas. Prepoznajmo jih (strah, jeza, žalost, razočaranje, ponižanje ...) in nato delimo s človekom, ki zna poslušati (in ne dajati nasvetov). To je čarobna formula do psihične stabilnosti. Naši otroci nam bodo zelo hvaležni, če se bomo znali čustveno urediti, ker le tako jim bomo lahko v čustveno pomoč. V urejenih zakonskih/partnerskih odnosih je mnogo lažje reševati osebne težave. Otroci se bodo pa tako ali tako izjemno pomirili, ko bodo videli, da ati in mami sodelujeta. In da se imata rada. Takrat bo pri njih celo strah pred vojno manjši, saj je varnost, ki jo data starša, največji blagoslov za naše potomce.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja