Med preiskavami z EEG je 87-letni pacient v Estoniji doživel srčni infarkt in umrl. Posnetki EEG tako prvič razkrivajo možgansko aktivnost v času pred, med in kratko po smrti.
Nevroznanstveniki so prek posnetkov EEG tako opazovali možgansko aktivnost osebe 900 sekund pred smrtjo. Še posebej pa jih je zanimalo, kaj se zgodi 30 sekund prej in 30 sekund po tem, ko srce preneha biti.
Ugotovitve raziskave kažejo, da se, ko človek umira, povečajo možganski valovi, znani kot gamma valovanje, ki so v možganih aktivni pri sanjah in spominjanju. Prav tako so se na posnetkih aktivirali valovi delta, theta, alfa in beta.
Že obstoječe znanje o aktivnostih različnih možganskih valov je znanstvenike ameriške Univerze v Louisveillu, ki so posnetke EEG pacienta iz Estonije preučevali, napotilo na zaključek, da je povsem možno, da je 87-letnik v času pred smrtjo doživljal "zadnje spomine na svoje življenje".
Študija sicer preučuje prvi primer možganskih aktivnosti, zabeleženih pri človeški smrti, a znanstveniki so že pred tem preučevali podobne posnetke pri smrti živali, natančneje podgan. Opazili so, da med smrtjo možgani organizirajo in izvršijo poseben biološki odziv.
Izsledki študije so sicer omejeni in zaenkrat še ni jasno, če jih je moč aplicirati onkraj posameznega pacienta. Tako je nujno še naprej preučevati podobne primere, zaključujejo znanstveniki, hkrati pa dodajajo, da izsledki vseeno lahko ponudijo "vir upanja." "Nekaj, kar se lahko naučimo iz te raziskave je: kljub temu da so morda naši ljubljeni že zaprli oči in se pripravljajo na to, da nas zapustijo, njihovi možgani prav v tistem trenutku morda preigravajo nekatere najlepših izkušenj njihovega življenja," je dodal so-avtor raziskave Ajmal Zemmar.