Francija, njene partnerice iz EU in Kanada bodo začele umikati vojake iz Malija, so danes sporočili iz Elizejske palače. Odločitev so sporočili po delovni večerji o razmerah v Sahelu, ki jo je v sredo v Parizu gostil francoski predsednik Emmanuel Macron in se je je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša.
Na večerji pa ni bilo moč zaslediti predstavnikov Malija, ki se je nedavno, maja lani, soočil z državnim udarom. Prav tako na sestanek niso bili povabljeni predstavniki Burkine Faso, kjer je vojska pred kratkim prav tako izvedla državni udar.
Francoska vojska je bila v Maliju prisotna zadnjih 10 let, sicer pa do leta 1960, ko je Mali postal neodvisen. Kot razlog za umik 2500 vojakov Francija navaja "več ovir," ki naj bi jih francoskim operacijam za delovanje postavljala vojaška oblast, ki je po državnem udaru maja 2021 v Maliju prevzela oblast.
Takoimenovane protiteroristične operacije v Maliju naj bi države končale do junija, oziroma v naslednjih štirih do šestih mesecih.
"Politični, operativni in pravni pogoji niso več izpolnjeni" za učinkovito nadaljevanje vojaškega sodelovanja v boju proti terorizmu v Maliju, zato je bila sprejeta odločitev o usklajenem umiku vojakov iz operacij na tem ozemlju, še piše v skupni izjavi.
V misiji EU v Maliju je trenutno tudi 9 slovenskih vojakov, piše STA.
Misija polomija? Težave že od začetka
Macron je danes ostro zavrnil, da je šlo pri misiji v Maliju za popolno polomijo. A vojaška misija v Maliju se je že od začetka soočala s težavami.
Francija je let 2013 vojake v Mali napotila z razlogom zatiranja upornikov v Maliju, a niso nasilja nikoli ustavili, medtem pa se je še razširilo na območje Gvinejskega zaliva.
Med 53 francoskimi vojaki, ki so življenje izgubili v misiji Barkhane v zahodni Afriki, jih je kar 48 življenje izgubilo v Maliju.
Nedavno se je zapletlo po državnem udaru, ko vojaška vlada Assimija Goite ni pristala na francoske zahteve, da bi se držala časovnice predaje oblasti civilistom.
Ganski predsednik Nana Akufo-Addo je danes v komentarju na francosko odločitev pozval, naj kljub umiku francoskih vojakov, mirovna misija Združenih narodov še naprej nadaljuje z delom v Maliju.
Francozi bodo ohranili vojaško prisotnost v Sahelu
Francozi se vojaškemu vplivu na območjih svojih nekdanjih kolonij ne bodo odrekli tako zlahka. V Sahelu je v okviru misije EU v Maliju nameščenih skupno 25 tisoč vojakov, med njimi 4300 francoskih. Vojake, ki so prej delovali v Maliju, bodo prerazporedili drugod po Sahelu.