Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek pozval ameriške državljane, naj zaradi povečanega tveganja ruske invazije nemudoma zapustijo Ukrajino.
"Ameriški državljani bi morali oditi zdaj," je dejal Biden v intervjuju za televizijsko mrežo NBC News. "Opravka imamo z eno največjih vojsk na svetu. To je zelo drugačna situacija in stvari bi lahko hitro ušle izpod nadzora," je opozoril in ponovil, da ne bo poslal ameriških vojakov za reševanje Američanov, če Rusija napade Ukrajino.
V Kijevu so medtem danes omilili Bidnov poziv Američanom in poudarili, da navzočnost ruskih sil ob meji z Ukrajino ni znak neizbežne ruske invazije.
Sledil je poziv britanskega ministrstva za zunanje zadeve vsem državljanom Združenega kraljestva, da zapustijo Ukrajino, dokler je to še mogoče na komercialen način.
Svoje državljane so k odhodu iz te države pozvale še Nizozemska, Japonska, Južna Koreja in Latvija, poroča britanski BBC.
Rusija zavrača obtožbe
Zahod Kremelj obtožuje, da po priključitvi Krima leta 2014 zdaj pripravlja novo invazijo na Ukrajino. Rusija je obtožbe zavrnila in trdi, da želi le zagotoviti svojo varnost pred sovražnostjo Kijeva in Nata. Moskva namreč ne more sprejeti, da bi se Ukrajina, nekdanja sovjetska republika, pridružila Zahodnjakom.
Skupne vojaške vaje Rusije in Belorusije, ki potekajo v beloruski regiji Brest in na katerih po ocenah zveze Nato sodeluje okoli 30.000 ruskih vojakov, bojazni Zahoda, da bo Moskva napadla Ukrajino, še dodano krepijo. V Moskvi medtem zatrjujejo, da bodo vaje potekale v skladu z mednarodnimi določili in da se bodo ruski vojaki po koncu vaj vrnili v domovino.
Finančna pomoč
Države članice EU so v senci napetosti z Rusijo odobrile milijardno pomoč Ukrajini. Stalni predstavniki članic so danes v Bruslju potrdili predlog Evropske komisije, da Ukrajini zagotovi dodatno pomoč v višini 1,2 milijarde evrov. "Cilj je zagotoviti hitro podporo v akutni krizni situaciji in okrepiti odpornost Ukrajine," so sporočili iz Sveta EU.
Predlog Evropske komisije o dodatni pomoči Ukrajini morata odobriti še Evropski parlament in Svet EU, preden bo ta stopil v veljavo.
V bližini ukrajinskih meja je trenutno nameščenih več kot 100.000 ruskih vojakov.
Evropska unija in njene finančne institucije so Ukrajini od začetka konflikta in ruske priključitve Krima leta 2014 dodelile posojila in nepovratna sredstva v višini več kot 17 milijard evrov.
Okrepitve
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je danes opozoril na vse večjo nevarnost novega oboroženega spopada v Evropi, saj tako Zahod kot Rusija povečujeta vojaško prisotnost v bližini Ukrajine. Zaradi stopnjevanja napetosti je Nato že sklenil namestiti dodatne okrepitve na svojem vzhodnem boku.
Biden je prejšnji teden napovedal, da bo v Romunijo poslal 1000, na Poljsko pa 2000 vojakov. Tisti, ki prihajajo v Romunijo, so bili premeščeni iz oporišča v Nemčiji. V svojem govoru v vojaški letalski bazi v vzhodni Romuniji je Stoltenberg dejal, da prisotnost ameriških vojakov poudarja zavezanost ZDA varnosti v Evropi.
Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da je pripravljen v Romunijo poslati več sto vojakov pod Natovim poveljstvom. V Romuniji se sicer trenutno nahaja okoli 900 ameriških vojakov ter 140 italijanskih in 250 poljskih vojakov.
Stoltenberg je poleg nevarnosti popolne invazije opozoril tudi na obstoj drugih vrst agresivnih dejanj, vključno s poskusi strmoglavljenja vlade v Kijevu, hibridnimi kibernetskimi napadi in številnimi drugimi vrstami ruske agresije. Dodal je, da Zahod nima nobenih zagotovil in mora zato še naprej pozivati Rusijo k deeskalaciji ter k dobronamernemu političnemu dialogu z Natom in njegovimi zavezniki.