Podira rekorde

Roman Jerala: Takšnega širjenja epidemije še ni bilo

J.P.
21. 12. 2021, 07.00
Posodobljeno: 21. 12. 2021, 07.07
Deli članek:

V manj kot treh tednih od prvega zaznanega primera do 70 odstotkov vseh primerov v Združenih državah Amerike.

Profimedia
V nekaterih delih ZDA, zlasti na severozahodu in na jugu, omikron predstavlja celo že več kot 90 odstotkov okužb.

Odkar so omikron novembra prvič potrdili v Južni Afriki, se je razširil že v več deset držav in s tem razblinil upanje, da je najhujšega v pandemiji konec. Glede na prve kazalce sicer ne povzroča hujše bolezni kot delta - še vedno prevladujoča različica -, se pa naj bi hitreje širil in v določeni meri zaobšel imunost po cepljenju.

Nova različica koronavirusa, imenovana omikron, je preplavila Združene države Amerike. Kar se tiče novih primerov okužbe, omikron dominira. V nekaterih mestih in zveznih državah na severovzhodu, kjer je porast še posebej občuten, se pristojni znova zatekajo k nošenju zaščitnih mask. Statistika kaže, da je omikron zaslužen za več kot 70 odstotkov novih okužb.

Pred dvema tednoma je njegov doprinos bil zgolj odstoten. Pred tednom dni je bil 13-odstoten.

Vodilni zdravstveni svetovalec ameriškega predsednika Josepha Bidna Anthony Fauci je spričo hitrega širjenja omikrona v nedeljo posvaril pred slabimi obeti za naslednjih nekaj mesecev . "Z omikronom se nam obeta nekaj težkih tednov do mesecev," je dejal.

Eksponentna rast

Razmere je komentiral tudi Roman Jerala, slovenski strokovnjak s Kemijskega inštituta. Kot je zapisal, takšnega širjenja epidemije še ni bilo.

Jerala je že pred dnevi zapisal, da omikron povsod podira rekorde okužb. In če se v več državah kaže kot zid zaradi eksponentne rasti, lahko takšno rast januarja pričakujemo tudi pri nas.