Preiskave na sedežu Ljudske stranke (ÖVP) v uradu kanclerja Sebastiana Kurza in na finančnem ministrstvi so potekale že včeraj. Po poročanju spletnega portala Zackzack je v ozadju preiskav sum korupcije v povezavi z objavo do vlade in ÖVP naklonjenih člankov in anket v medijih skupine Österreich. V zameno naj bi finančno ministrstvo v teh medijih objavljalo plačane oglase, prejeli pa naj bi tudi plačilo za izvedbo anket. Na ta način naj bi se glede na ugotovitve tožilstva iz proračuna izteklo milijon evrov. Kurz je očitke zanikal, v ÖVP pa so strnili vrste in ga podprli.
Ključno vlogo bodo odigrali koalicijski partnerji Zeleni. Vicekancler Werner Kogler iz vrst Zelenih je v sredo zvečer dejal, da je prvi vtis zelo slab, »katastrofalen« danes pa je predsednike vseh avstrijskih strank pozval k sestanku, ob tem pa se je vprašal, ali je trenutno, v času, ko bo moral marsikaj pojasniti, Kurz še sposoben voditi državo kot kancler.
Pri ÖVP so danes zagotovili, da bodo v vladi le s Kurzem, so po poročanju STA v skupni izjavi sporočili ministri ÖVP.
Ostrejša je vodja opozicijskim socialdemokratov ((SPÖ) Pamela Rendi-Wagner. »Čas je, da Kurz odstopi,« je bila odločna in nadaljevala z vprašanjem: »Kaj se mora pravzaprav še zgoditi, da se bo ÖVP zbudila?« Po njeni oceni je Ljudska stranka izgubila vso dostojnost, ljudje pa si želijo verodostojno in pošteno politiko. Rendi-Wagnerjeva meni, da imajo zdaj škarje in platno v rokah Zeleni. Odločiti se morajo, »ali želijo biti še vedno partner Kurzevega sistema« ali pa del »novega začetka«. Socialdemokrati in tudi stranka Neos so sicer proti novim predčasnim volitvam, saj bi bile to že tretje predčasne volitve v zadnjih štirih letih. Zato pa skupaj s svobodnjaki (FPÖ) že napovedujejo vložitev nezaupnice, če Kurz ne bi odstopil. Da bi uspela, bi jo moral podpreti tudi poslancev Zelenih.
Kurz je danes dejal, da vztraja pri kanclerskemu položaju ter nadaljevanju koalicije z Zelenimi. »Stojimo za to vlado in tem vladnim programom,« je dejal avstrijski kancler in dodal, da je tudi sprejemljivo, da Zeleni v parlamentu poiščejo drugo večino, če si ne želijo dosedanjega sodelovanja z ljudsko stranko. »Mi smo pripravljeni na nadaljnje sodelovanje,« je še dejal po poročanju STA.
Izredna seja v torek
V naslednjih urah ali dneh bomo videli, kaj bodo prinesli pogovori in kako se bo odločil Kogler. Opozicijske stranke SPÖ, Neos in FPÖ so sicer že v sredo zvečer vložile zahtevo za sklic izredne seje parlamenta, saj da so očitki na račun Kurza, ÖVP in kanclerjevih najožjih sodelavcev zelo »hudi in brez primere v drugi republiki,« poroča STA. Ta bo sedaj v torek.
Kurz je od januarja 2020 na čelu vlade, ki jo je oblikoval skupaj z Zelenimi. Gre za njegov drugi mandat, potem ko je zaradi afere Ibiza razpadla koalicija s svobodnjaki (FPÖ). Odkar je bil takrat nekdanji vodja FPÖ Heinz-Christian Strache ujet pri nagovarjanju h korupciji, je avstrijsko politiko pretreslo še več preiskav domnevne korupcije. Avstrijski finančni minister Gernot Blümel je denimo tarča preiskave zaradi sumljivega financiranja stranke s strani igralniške skupine Novomatic. Zaradi suma, da je lani lažno pričal pred parlamentarno preiskovalno komisijo, je tarča preiskave tudi Kurz.