Prebivalci zahodnega dela Kanade so več dni trpeli v ekstremno visokih temperaturah. V Lyttonu, vasi z 250 dušami, so izmerili rekordnih 49,6 stopinje Celzija, česar Kanadčani v provinci Britanska Kolumbija niso vajeni.
V sredo je v gozdu v bližini Lyttona zagorelo. Ognjeni val v višini enega do dveh metrov se je s pomočjo močnih sunkov v petnajstih minutah razširil do naselja in ga pogoltnil. Župan vasi Jan Polderman je še pravočasno odredil evakuacijo, vendar vsi prebivalci niso imeli časa, da bi s seboj vzeli vredne stvari. »Katastrofa, ki je ne moreš dojeti. Cela vas je izginila,« je za CBC Radio povedala stanovalka Edith Loring-Kuhanga.
V Britanski Kolumbiji so v zadnjih petih dneh zabeležili 465 smrti, kar je približno trikrat več od povprečja (165). Večina preminulu je starejših, ki so živeli sami v domovih brez klimatskih naprav. Zakaj brez? Ker jih doslej v teh krajih niso potrebovali.
Vročinski val, ki se razteza vse od ameriške zvezne države Oregon pa do kanadskih arktičnih območij, je posledica območja visokega zračnega pritiska, ki je ujel vročino. Kaj takega na območju ne pomnijo od 40. let prejšnjega stoletja. Vročina pa se bo nadaljevala še vsaj do konca tedna, opozarjajo meteorologi.
Znanstveniki tovrstne vročinske valove pripisujejo podnebnim spremembam. Opozarjajo, da bodo samo še bolj pogosti. Prav tako huda in močna neurja. Globalno je bilo leto 2019 najtoplejše doslej, pet najtoplejših let v zgodovini pa je bilo v zadnjih petih letih, poroča STA.