Pripadniki slovenske manjšine na Hrvaškem brez negativnega PCR testa ne morejo več vstopiti v Slovenijo, kar povzroča težave zlasti tistim, ki imajo v Sloveniji redne obveznosti, so opozorili v Zvezi slovenskih društev na Hrvaškem. Opozarjajo, da so med pandemijo covida-19 v slabšem položaju kot na primer Slovenci v Italiji.
Na Hrvaškem večina slovenskih rojakov živi ob meji s Slovenijo, s katero so povezani na različne načine, tudi dnevno. Zaradi epidemioloških ukrepov na slovensko-hrvaški meji se soočajo s številnimi težavami, tudi finančnimi, je za STA povedala predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem Barbara Riman.
Omenila je, da štiričlanska slovenska družina iz Hrvaške, v kateri oba starša delata v Sloveniji, otroka pa hodita v slovensko šolo, potrebuje tedensko več kot 100 evrov zgolj za hitre teste, ker jih priznavajo le sedem dni. Testi PCR pa so še dražji. K temu je treba dodati potne stroške, ker testiranja ne morejo opraviti v krajih, kjer živijo, temveč porabijo tudi po več deset dodatnih evrov zgolj za gorivo, da bi se testirali v določenih mestih na Hrvaškem.
Slovenci iz Hrvaške prav tako ne morejo brez dodatnih stroškov za testiranje priti do svojih nepremičnin v Sloveniji niti poskrbeti za starejše člane družin v Sloveniji. Obstajajo tudi slovenski upokojenci na Hrvaškem, ki pokojnine dobijo v bankah v Sloveniji, do svojega denarja pa ne morejo brez negativnega PCR testa, kar predstavlja dodatno finančno breme, posebej za tiste z nižjimi pokojninami.
Nekateri so morali poiskati zdravnike na Hrvaškem, ker niso mogli več hoditi k svojim zdravnikom v Sloveniji. Obstajajo tudi ločene družine, v katerih starša živita na različnih straneh meje, obiskovanje otrok pa je dodatno zapleteno in tudi stresno za otroke, našteva Rimanova.
Izpostavila je, da Slovencem na Hrvaškem niso zagotovili brezplačnih hitrih testov, ki so jih deležni Slovenci v Italiji.
Dodaja, da tisti, ki morajo vsak dan prečkati mejo, nikoli ne vedo, kakšen ukrep jih bo dočakal na meji, ker Slovenija - drugače od Hrvaške - pogosto spreminja pogoje za vstop v državo. Hkrati je Hrvaška medtem že napovedala, da bodo aprila uvedli tudi možnost hitrih testov na meji.
Rimanova meni, da bi morali državi uskladiti režim, s katerim bi nekoliko olajšali prehajanje za ljudi, ki živijo ob meji.
Vstop v Slovenijo je od danes mogoč le z negativnim izvidom PCR testa. Ta test tudi edini velja za prekinitev karantene.