Okolje vpliva na zdravje
Kraji, kjer živimo, delamo, spimo in celo vozimo, predstavljajo del dejavnikov, ki bodo odločali o našem zdravju. Je zrak, ki ga vdihavamo v svojem domu, tako svež in brez toksinov, kot si predstavljamo? Kaj pa številne površine, ki se jih dotikamo v svojem domu? Najverjetneje so polne mikroorganizmov – od kljuke na vratih do tipkovnice telefona in računalnika, kopalnice in seveda kuhinje.
Bakterije, pršice in plesni
Delci, kot so bakterije, pršice in plesen, se lahko skrivajo v našem domu in lahko vplivajo na naše zdravje, tudi če je naš imunski sistem močan. Razumeti moramo, da je naše domače okolje eden od ključnih elementov, ki vplivajo na naše splošno zdravje in počutje.
Varen dom
Ljudje že tisoče let gradimo hiše in živimo v njih. Kaj se je torej spremenilo v modernih časih, zaradi česar bi lahko bil naš dom razlog za bolezenska stanja ali slabo počutje? V zadnjih petdesetih letih je povečana industrializacija privedla do produkcije številnih kemikalij, ki naj bi nam skupaj z umetnimi materiali olajšale življenje. Kljub temu določene študije kažejo na to, da bi lahko te sodobne kemikalije povzročale več škode kot koristi.
Voda je pogosto onesnažena z gnojili, ki odtekajo v podtalnico. Voda v našem domupa lahko vsebuje fluor, ki ga povezujejo s številnimi zdravstvenimi težavami tako pri dojenčkih in otrocih kot pri odraslih. Tu so še vse kemikalije v izdelkih za osebno nego, v šamponih, antiperspirantih, zobni pasti. Vsakdanji predmeti, ki v telo vnašajo bolj ali manj nevtralne snovi.
Kako se lahko čim bolje prepričamo, da je naš dom zdravo in varno življenjsko okolje?
Ustvariti varen dom ni nujno zelo zapleteno ali naporno. Prav obratno, lahko je celo zabavno. Ni nam treba pretirano spreminjati življenjskega sloga ali delati ekstremnih sprememb.
Kakovost zraka
Zrak v našem domu je pogosto bolj onesnažen od tistega na prostem – tudi v mestu. Sodobna zasnova hiš ne omogoča, da bi skozi prostore krožilo dovolj svežega zraka. Pogosto je samo zračenje odvisno od klimatske naprave ali različnih zračnih sistemov.
Kaj lahko onesnažuje zrak v zaprtih prostorih? Plesen, formaldehid, radon, ogljikov monoksid, svinec, hlapne kemikalije iz dišav osvežilcev zraka, poleg seveda virusov, so lahko nevarni za naše zdravje. Odpiranje vrat in oken za zračenje lahko pomaga izboljšati kakovost zraka, saj bo svež zrak od zunaj iz našega doma izrinil onesnaženega in z njim alergene, kemikalije in plesen.
Poleg zračenja z odpiranjem oken imamo na voljo več rešitev, ki pripomorejo k boljšemu zraku v zaprtih prostorih. V prvi vrsti so to prezračevalni sistemi, ki bodo poskrbeli za to, da bo zrak dovolj krožil. Veliko razliko bodo ustvarile tudi sobne rastline, ki so zmagovalke pri oskrbi s čistim zrakom. S sesalnikom s filtrom HEPA pa lahko odstranimo alergene, kot so pršice, prhljaj in cvetni prah, s preprog, rjuh, zaves, vzglavnikov, oblazinjenega pohištva in drugih problematičnih površin.
Umetne osvežilce zraka lahko nadomestimo z naravnimi, ki delujejo na podlagi eteričnih olj. Neprijetne vonjave pa lahko odpravimo tudi s posodo sode bikarbone, ki jih bo absorbirala. Če neprijetna vonjava ostaja dlje časa, je treba odkriti njen vzrok in se ga znebiti, ne pa je še nadalje prekrivati z umetnimi osvežilci in parfumi.
Plesen je večni sovražnik mnogih domov. Najpreprosteje jo preprečujemo tako, da zmanjšamo vlago v domu. K temu lahko stremimo z mnogimi dejanji: izogibamo se mokrim brisačam na tleh kopalnice, sušenju perila v notranjosti, čim prej počistimo razlite tekočine, popravimo puščanje vodovoda, stranišča in cevi, prhamo se krajši čas, vodo vremo pod pokrovko ipd. Z zmanjšanjem deleža vlage v zraku bomo zmanjšali tudi prisotnost plesni.
Kakovost vode
Voda je bistvenega pomena za življenje. Nujno je imeti svežo, pitno vodo in vedeti, od kod je prišla, kako je bila očiščena in ali je varna za pitje. Če želimo vedeti, kaj je v naši vodi, moramo raziskati, kdo je naš dobavitelj oziroma od kod voda prihaja in kakšne teste na njej opravljajo.
V svoj sistem lahko dodamo tudi filter, ki je certificiran za odstranjevanje nečistoč v pitni vodi. Ogljikovi filtri so cenovno ugodnejši in odstranjujejo običajne onesnaževalce, kot so svinec in stranski produkti procesa razkuževanja vode. Če ne uporabljamo filtra, lahko pustimo vodo stati dan do dva, da klor naravno izhlapi. Če uporabljamo filter, ga nujno redno menjamo, saj se lahko tam namnožijo bakterije.
Pohištvo in dekor
Pri prenovi pohištva in pleskanju je dobro, da izberemo čim bolj naravne barve, ki ne vsebujejo strupenih spojin, ki bi lahko hlapele v zrak. Pri nakupu novega oblazinjenega pohištva je vredno poiskati izdelke, polnjene bodisi z naravnimi materiali ali s kakovostno izdelanimi umetnimi penami. Stare poliuretanske pene namreč zlahka razpadejo, kar privede do morebitnega vdihavanja mikroskopskih koškov pene.
Posoda in hramba živil
Nekateri vsakdanji izdelki, ki se uporabljajo za pripravo obrokov, lahko izničijo vse zdravstvene koristi, ki jih dosežemo s pripravo zdravih obrokov. Teflonska posoda lahko pri segrevanju sprošča strupene hlape, ki jih povezujejo z nekaterimi bolezenskimi stanji. Namesto tega lahko uporabljamo posodo iz nerjavečega jekla ter stekleno ali emajlirano posodo.
Živila je treba, v izogib nastanku bakterij, shranjevati pri pravih temperaturah. Pri tem se moramo izogibati polistirenski plastiki (stiropor), saj vsebuje rakotvorno snov, ki se lahko izpira v hrano in pijačo. Če je le mogoče, izbiramo ekološko pridelana živila, da preprečimo uživanje pesticidov, herbicidov, antibiotikov in drugih nevarnih kemikalij.
Čistilna sredstva
Čist dom je srečen in zdrav dom!
Pri čiščenju ne potrebujemo močnih kemikalij, da bi odstranili mikroorganizme in umazanijo. Obstajajo številna zdrava naravna sredstva, ki so izjemno učinkovita. Izdelava naravnih čistil je enostavna, saj največkrat vsebujejo preproste sestavine, ki jih že imamo doma. Kis in limona se lahko uporabljata za čiščenje različnih površin in učinkovito odstranjujeta bakterije in plesni. Vodikov peroksid je dobra alternativa varekini.