Sodišče v Haagu je namreč razsodilo, da vlada glede nočne prepovedi gibanja ni dokazala "posebne nujnosti", ki je potrebna za uvedbo tovrstnega ukrepa brez potrditve v obeh domovih parlamenta, zato jo mora takoj odpraviti. Presodilo je, da gre za "daljnosežno kršitev pravice do svobode gibanja in zasebnosti."
Sodišče je razsodilo na podlagi pritožbe protestnega gibanje Resnica o virusu, ki je ocenilo, da je vlada z uvedbo policijske ure presegla svoje pristojnosti. Vlada se na razsodbo lahko pritoži, vendar pa to njene uresničitve ne bo zadržalo, je pojasnil tiskovni predstavnik tega prvostopenjskega sodišča. Vlada se na razsodbo še ni odzvala.
Nočno policijsko uro je vlada prvič po drugi svetovni vojni na Nizozemskem uvedla 23. januarja in naj bi veljala do najmanj 2. marca. Uvedba nočne omejitve gibanja med 21. uro in 4.30 je sprožila večdnevne množične proteste v več mestih po državi, ki so se sprevrgli v izgrede in nasilje. Izgredniki so plenili po trgovinah, zažigali avtomobile in podtikali požare. Spomnimo, v Sloveniji policijska ura velja že vse od "davnega" 20. oktobra lani.