V poročilu o razmerah glede virusa, objavljenem v nedeljo zvečer, so zapisali, da je tveganje "na Kitajskem zelo visoko, na regionalni in globalni ravni pa visoko". V opombi so dodali, da so v objavah v četrtek, petek in soboto narobe navajali, da je tveganje na globalni ravni zmerno.
Tiskovna predstavnica WHO Fadela Chaib je pojasnila, da je šlo zgolj za napako v zapisu.
Posebni odbor WHO sicer v četrtek novega koronavirusa iz Kitajske ni razglasil za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. "Stvar je jasna. Na Kitajskem so izredne razmere, vendar (virus) še ni postal grožnja svetovnemu javnemu zdravju," je tedaj povedal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na Kitajskem odpovedujejo številna športna tekmovanja
Novi koronavirus je izbruhnil konec decembra v kitajskem Wuhanu, od tedaj pa je na Kitajskem zahteval najmanj 81 smrtnih žrtev, več kot 2700 pa je okuženih. Več primerov so zabeležili tudi v več drugih državah, med drugim v ZDA in Franciji.
Koronavirus, ki je zdravstveno ohromil Kitajsko, vpliva tudi na športno dogajanje. Vse več športnih tekmovanj in mednarodnih dogodkov v tej držav namreč odpovedujejo, po novem tam ne bo niti kolesarske dirke po provinci Hainan niti kvalifikacij košarkaric za olimpijske igre v Tokiu.
V Pekingu prva smrtna žrtev novega koronavirusa
Iz Pekinga danes poročajo o prvi smrtni žrtvi novega smrtonosnega koronavirusa, ki je na Kitajskem zahteval 80 smrtnih žrtev in po svetu povzročil preplah. Kot so danes sporočile pekinške oblasti, je v kitajskem glavnem mestu umrl 50-letni moški, ki je bil v začetku meseca v Wuhanu, žarišču novega virusa.
Dodali so, da je moški nekaj dni po vrnitvi iz Wuhana v osrednji Kitajskih dobil vročino. V bolnišnico so ga sprejeli 21. januarja, danes pa je umrl zaradi odpovedi dihalnih organov.
V Pekingu z 21,15 milijona prebivalci so doslej zabeležili 80 primerov okužbe z novim koronavirusom. Skupno so na Kitajskem zabeležili več kot 2700 primerov okužbe.
Slovenija spremlja razmere glede širjenja novega koronavirusa
Slovenija pozorno spremlja razmere in sodeluje z vsemi državami Svetovne zdravstvene organizacije glede širjenja novega koronavirusa, je danes po sestanku koordinacijske skupine za spremljanje in obvladovanje nalezljivih bolezni dejala Mojca Gobec z ministrstva za zdravje. Zagotovila je, da so pripravljeni na morebiten pojav virusa v Sloveniji.
Na sestanku so danes pregledali razmere in predlagali ukrepe glede novega virusa iz Kitajske. "Zelo pomembno je, da smo pripravljeni, ker lahko pričakujemo uvožene primere," je opozorila vodja direktorata za javno zdravje na ministrstvu Mojca Gobec.
Kot je pojasnila, je najbolj pomembno, da zdravstveni sistem takšne primere ujame in zmanjša tveganja za nadaljnje okužbe na minimum. Zdravstveni delavci so sicer že obveščeni o tem, kako morajo ravnati v primeru pojava suma okužbe z virusom, je potrdila predstojnica ljubljanske klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc.
V prihodnjih dneh bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) tudi vzpostavil telefonsko številko, kjer bodo odgovarjali na vprašanja o virusu, redno bo tudi osveževal spletno stran.
Maja Sočan z NIJZ je še poudarila, da je v okviru ukrepov pomembna tudi splošna higiena, predvsem higiena rok in skrb za svoje zdravje.
Glede potovanj na Kitajsko pa je ocenila, da jih je sicer bolje preložiti, če to ni res nujno, a je to odvisno od vsakega posameznika. "Potovanja na Kitajsko spremljajo številne negotovosti, pomanjkanje podatkov, prometne povezave so otežene. Vemo, da zmanjkuje mask," je povedala.
Potem ko so številna letališča, ki so imela povezavo s Kitajsko, uvedla nadzor telesne temperature, je Gobčeva pojasnila, da ta ukrep ni bil najbolj učinkovit. Prenos virusa je namreč možen tudi, če oseba ne kaže simptomov in nima povišane telesne temperature, je dodala.
"Termokamere so na videz zelo všečen ukrep, zavedati pa se moramo, da večina potnikov vendarle pride čez kopenske meje in ne na Brnik," pa je povedala Sočanova. Po njenem je precej bolj pomembno osveščanje, kaj je treba storiti, če nekdo kaže znake okužbe.
S podobnimi okužbami smo se sicer po besedah Lejko Zupančeve že srečali. "Koronavirusi niso nekaj zelo novega," je povedala. Ob tem je priznala, da jim glede obnašanja novega virusa še ni vse znano, ampak zaenkrat so med bolj ogroženimi predvsem tisti, ki imajo kronične bolezni in so bolj krhki.