V rudniku Velenje mrtvega našli drugega pogrešanega rudarja

Reševalci so se v jami velenjskega premogovnika prebili do še enega rudarja
Prikaži več
ISS

Luknja na Mednarodni vesoljski postaji - nesreča, napaka ali sabotaža?

B.K.
5. 9. 2018, 10.57
Posodobljeno: 5. 9. 2018, 10.58
Deli članek:

Na Mednarodni vesoljski postaji je puščal zrak. Posadka je luknjo zakrpala, a Rusi trdijo, da je šlo za sabotažo.

Profimedia
Mednarodna vesoljska postaja.

Na ruskem delu Mednarodne vesoljske postaje (ISS) so v četrtek zasledili puščanje zraka. Ta je uhajal skozi majhno luknjico v steni ruskega modula, ki je pripet na ISS.

Posadka je luknjo premera dva milimetra kmalu našla, eden izmed kozmonavtov jo je zamašil kar s prstom, drugi pa je čez prilepil lepilni trak. Nato so jo dokončno zapolnili z epoksi smolo.

Čeprav je ameriška vesoljska agencija Nasa na začetku javila, da naj bi šlo za nesečo - v postajo naj bi namreč priletel mikro-meteorit oziroma drobec vesoljskega peska, so v ruskem Roscosmosu zahtevali preiskavo incidenta. Po njihovem mnenju je za luknjo namreč kriv človeški faktor - napaka pri izdelavi modula na zemlji ali pa celo sabotaža v vesolju.

"Za kaj gre? Napako v proizvodnji ali za načrtovano dejanje? Preiskujemo različico napake na Zemlji, a ne izključujemo možnosti, da je šlo za namerno posredovanje v vesolju," je v televizijskem prenosu dejal generalni direktor Roscosmosa Dmitri Rogozin in dodal, da naj bi šlo za "več poskusov vrtanja," ki so bili opravljeni "s tresočo roko."

Rogozin je poudaril, da bo preiskavo primera v roke vzela državna komisija, saj da gre za "vprašanje časti" za rusko podjetje RKK Energija, ki proizvaja module Sojuz. Primeru želijo priti do dna in identificirati krivca za luknjo.

Obstaja možnost, da je luknjo izvrtal eden izmed astronavtov - na ISS sta trenutno dva ruska kozmonavta, trije ameriški astronavti in eden nemški. A ta je majhna, trdi ruski vesoljski inženir Aleksander Železnjakov. Vrtanje pri ničelni gravitaciji je namreč težko, če že ne nemogoče, pravi. "Nekdo je zamočil, se ustrašil in zamašil luknjo. Nato se je polnilo posušilo in v vesolju odpadlo," pa je za rusko tiskovno agencijo TASS ugibal neimenovan vesoljski inženir.

Pomoč pri preiskava je ponudila tudi Nasa.

Mednarodna vesoljska postaja je sicer eden izmed redkih projektov, pri katerem Združene države Amerike in Ruska federacija nemoteno sodelujeta, kljub gospodarskim in političnim konfliktom med državama.