Švedinja muslimanske veroizpovedi je zmagala na sodišču, potem ko je tožila podjetje, v katerem ji je moški, s katerim je imela intervju za delo, ponudil roko, da bi se rokovala, ona pa je to odklonila, ker ji vera to prepoveduje. Njen pogovor se je zaradi tega končal, ona pa je kasneje poiskala pravno pomoč zaradi diskriminacije.
Farah Alhajeh (24) se je prijavila za delo prevajalke. Moški, s katerim sta govorila, ji je ponudil roko, Farah pa je v znak spoštovanja in pozdrava namesto rokovanja preko srca položila dlan. Delovno sodišče na Švedskem je presodilo, da je podjetje diskriminiralo Farah, zato ji morajo plačati okoli 4300 evrov odškodnine, poroča britanski BBC.
Odločitev ni bila enoglasna
Sicer pa je bila odločitev sodnikov tesna: trije so potrdili trditev 24-letnice, da je zahteva po rokovanju diskriminacija, dva pa sta bila na strani podjetja. Farah Alhajeh pa je za BBC dejala, da je ves čas verjela, da je pomembno, da se ne preda, če verjame v svoj prav, pa šeprav si del manjšine. Dejala je, da je njena pravica, da jo družba sprejme kot verujočo osebo, dokler s tem ne škoduje mikomur. "V moji državi ni dovoljeno, da se moške in ženske obravnava različno. Zato nimam fizičnih stikov ne z moškimi in ne z ženskami. Živim po pravilih svoje vere in istočasno tudi države, v kateri živim," je povedala 24-letnica.
Nekateri muslimani zavračajo telesni stik s predstavniki nasprotnega spola, pri čemer so izjeme le člani najožje družine. Po drugi strani pa je rokovanje ena od uveljavljenih in sprejetih tradicij v evropskih državah, tako v vsakodnevnem življenju kot tudi med razgovori za delo. Kot še izpostavlja BBC, pa protidiskriminacijski zakon, ki določa izhodišča za zagotavljanje enakega obravnavanja vsakogar, prepoveduje neenako obravnavo ljudi na podlagi njihovega spola.
Zastopniki 24-letnice so dejali, da je sodišče upoštevalo interes delodajalca, posameznikovo pravico do telesne integritete in zaščito pravice do verske svobode na državni ravni.
In kaj pravijo na vse skupaj v podjetju v mestu Uppsale, kjer je Švedinja opravljala razgovor za službo? Pravijo, da so zaposlenih pričakujejo, da se vse moške in ženske obravnava enako ter da zaposleni ne smejo zavrniti rokovanja s kandidatom le zato, ker je ženska.