Svet

Stavka, odstop in ministrove besede, da bodo "izginili"

T.L.
8. 5. 2018, 10.59
Posodobljeno: 8. 5. 2018, 11.42
Deli članek:

V letalski družbi Air France se nadaljuje težavno obdobje: po podanem odstopu izvršnega direktorja družbe in ostrih besedah ministra za finance je vrednost delnic padla za 14 odstotkov.

airplane-pictures.net
Letalo družbe Air France-KLM.

Letalska družba Air France je v velikih težavah, saj je vrednost delnic v ponedeljek padla za 14 odstotkov, to pa je prvi odziv investitorjev na dogodke v zadnjem času: 15 dni stavke, odstop izvršnega direktorja družbe Jean-Marca Janaillaca in izjave francoskega finančnega ministra Bruna Le Maira

Le Maire je namreč dejal, da bi lahko Air France "izginil", če družba ne bo sprejela ustreznih ukrepov za večjo konkurenčnost, in da država, ki ima v lasti 14,3-odstotni delež v skupini Air France-KLM, ne bo zaščitna mreža družbi v težavah. Nizozemski KLM in Air France sta se združila leta 2004, poroča BBC.

Le Maire je za francosko televizijo BFM TV dejal: "Vse pozivam k odgovornosti: osebje na letalu, letališko osebje in pilote, ki neupravičeno zahtevajo povišanje plač." Nadaljeval je, da je preživetje Air France odvisno od ravnovesja. In dodal, da država ne bo služila kot zaščita za dolgove letalske družbe. 

Air France je v letošnje prvem kvartalu pribeležil izgubo v višini 269 milijonov evrov, rdeče številke pa analitiki pripisujejo prelaganju ukrepov, kot je zmanjševanje stroškov in prestrukturiranje, ki so se ga že lotile druge velike družbe, kot sta British Airwaysa in Lufthanse. Kljub stavki so v letalski družbi za ponedeljek napovedali, da bodo opravili 99 odstotkov letov na dolge razdalje, 80 odstotkov letov na srednje razdalje in 87 odstotkov krajših letov. 

Osebje in piloti letalske družbe stavkajo in zahtevajo dvih plač za 5,1 odstotek, ko pa so po zadnjih pogovorih zaposleni zavrnili ponujeno, je izvršni direktor Janaillac podal odstopno izjavo.

V Air France je zaposleno več kot 84.000 ljudi, leta 2016 do ustvarili za 15,4 milijarde evrov prihodkov. 

Francoska vlada se zaradi napovedane vladne reforme francoskega predsednika Macrona sooča s številnimi stavkami: od začetka aprila stavkajo zaposleni francoskega železniškega operaterja SNCF, ki je v lasti države. Macron je namreč načrtoval spremembe in zaposlenim nameraval zmanjšati določene pravice (letno zvišanje plače, zagotovljeno delovno mesto do upokojitve, pravica do zgodnjega odhoda v pokoj, 28 dni plačanega letnega dopusta ...). Železničarji še stavkajo, se pa odstotek stavkajočih znižuje.