Ugotovitve najnovejšega poročila francoskega ministrstva za pravosodje stereotipno vlogo soprog »francoskih džihadistov« postavlja na glavo. V poročilu je navedeno, da je pravosodje prezrlo vlogo, ki so jo v korist islamske države v Siriji odigrale ženske, poroča francoski časnik Le Monde.
Poročilo temelji na študiji z naslovom »Ženske džihada,« ki jo je nedavno izvedlo francosko ministrstvo za notranje zadeve in v kateri so proučili zaslišanja žensk, ki so se po sodelovanju z islamsko državo v Siriji vrnile v Francijo. Najbolj zaskrbljujoča ugotovitev tega internega dokumenta, do katerega se je dokopal Le Monde, je bržkone ta, da večina teh žensk svojim soprogom v Siriji ni nudila zgolj pomoči v gospodinjstvu. Zgovoren je tudi podatek, da je zgolj tretjina teh žensk v Sirijo odšla s svojo družino. Čeprav so nekatere v selitev v Sirijo prisilili njihovi soprogi, je glede na poročilo »večina rekrutk, ki so jih po povratku v Francijo zaslišali, izrazila naklonjenost džihadističnemu projektu,« poroča francoski časnik.
Odpor do Zahoda in mikavni kalifat
Za odhod na prve bojne linije so se po lastnih besedah odločile zaradi odpora do zahodnega sveta ter privlačnosti ideje o islamskem kalifatu, v katerem bi lahko svobodno prakticirale svojo vero. Nekatere so trdile tudi, da so jim v nasprotju z džihadsko ideologijo, ki ženskam prepoveduje sodelovanje v bojevanju, podelili operativno vlogo v verski policiji, ki je med drugim pristojna za izvrševanje kazni in spletno novačenje novih borcev. Poročilo poudarja potrebo po strožjem nadzoru džihadistk in dodaja, da največjo grožnjo predstavljajo ženske, ki jih »radikalizirajo na domačih tleh in ki se še vedno želijo pridružiti kalifatu.«
»Na začetku smo morda preveč naivno menili, da so ženske v Sirijo zgolj sledile svojim soprogom in se tam držale gospodinjskih opravil,« je za Le Monde dejal državni tožilec François Molins.