Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je bil v letu 2016 razpoložljivi dohodek gospodinjstev višji kot v letu 2015 v vseh statističnih regijah – v povprečju za 4,5 %. Razpoložljivi dohodek na prebivalca se je najizraziteje zvišal v osrednjeslovenski statistični regiji (za 5,3 %), najmanj pa v primorsko-notranjski statistični regiji (za 3,0 %). V zadnjih letih so svoj zaostanek za povprečnim razpoložljivim dohodkom v državi zmanjšale predvsem posavska, pomurska in podravska statistična regija. Osrednjeslovenska, goriška, obalno-kraška statistična regija svoje prednosti glede na povprečje niso bistveno povečale; precej pa je to prednost povečala koroška regija.
Na višino razpoložljivega dohodka gospodinjstev v največji meri vpliva višina osebnega dohodka. Gospodinjstva so v 2016 v primerjavi z 2015 prejela v povprečju za 4,9 % več sredstev iz naslova plač in ustvarile v povprečju za 3,1 % več poslovnega presežka in raznovrstnega dohodka. Izboljšanje gospodarskih razmer (večja stopnja zaposlenosti, višji bruto domači proizvod) se počasi odraža tudi v boljšem ekonomskem položaju gospodinjstev v vseh statističnih regijah.
Najvišji razpoložljivi dohodek v koroški, najnižji v pomurski statistični regiji
Razpoložljivi dohodek gospodinjstev, preračunan na prebivalca, je v 2016 znašal v povprečju 10.802 EUR. Najvišji razpoložljivi dohodek na prebivalca je imela koroška regija; znašal je 11.749 EUR in je bil višji od povprečnega razpoložljivega dohodka na prebivalca v Sloveniji za 8,8 % in hkrati za 15,5 % višji od najnižjega. Najnižji razpoložljivi dohodek na prebivalca je imela pomurska statistična regija (10.148 EUR); od povprečnega je bil nižji za 6,1 %.
V 2016 regionalne razlike večje, v obdobju 2008-2015 so se zmanjševale
Razpršenost razpoložljivega dohodka na prebivalca, merjena z indikatorjem disperzije, se je v letu 2016 nekoliko povečala in je znašala 3,4, kar pomeni, da se je razpoložljivi dohodek na prebivalca v statističnih regijah Slovenije, utežen s številom prebivalcev po regijah, razlikoval od razpoložljivega dohodka na prebivalca v državi v povprečju za 3,4 %.
V obdobju od leta 2008, ko je začela gospodarska aktivnost upadati tudi v Sloveniji, pa do konca leta 2014, ko je začelo slovensko gospodarstvo ponovno okrevati, se je razlika v razpoložljivem dohodku na prebivalca ves čas zmanjševala.