42-letni Maročan – imam, ki je radikaliziral barcelonsko teroristično celico – se je leta 2004 zaradi tihotapljenja droge znašel za zapahi. Vendar pa ga španske oblasti po vrnitvi na prostost niso uspele poslati domov – bale so se namreč, da bi kršile njegove človekove pravice.
Še huje: katalonske oblasti se soočajo z obtožbami, da so namenoma prezrle svarila iz Belgije, da je Abdelbaki Es Satty povezan z islamskimi skrajneži. Menda je v zaporu prijateljeval s Rachidom Aglifom, ki je za teroristični napad leta 2004 v Madridu dobil 18-letno zaporno kazen. Takrat je umrlo 192 ljudi.
Es Satty je v začetku leta 2016 živel v Vilvoordu na obronkih Bruslja. Vilvoorde velja za leglo ekstremizma. Že tam naj bi širil sovraštvo.
Samozadostnost
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Katalonski varuhi postave naj bi bili seznanjeni z dejstvom, da je Es Satty radikaliziral mlade muslimane, ki so zagrešili nedavni terorisitčni napad v Barceloni in bližnjem Cambrilsu. Ta se ne bi zgodil, če bi ustrezno ukrepali, poroča MailOnline. Sunday Times pa poroča, da se katalonska policija ni uspela uskladiti z varnostnimi agencijami v Madridu – menda iz strahu, da bi jo tuja pomoč stala samozadostnosti.
Včeraj je preminila 51-letna Nemka, ki je v terorističnem napadu v Barceloni utrpela hude poškodbe. Z njo je število smrtnih žrtev naraslo na 16. Ranjenih je bilo več kot 100 ljudi.
Tuji mediji navajajo, da bi morala biti eksplozija, v kateri je 24 ur pred napadom umrl Es Satty, zadostno opozorilo. Če bi jo preiskali, bi gotovo vedeli, da se pripravlja teroristični napad, poročajo.
Niso bili obveščeni
Katalonski notranji minister Joaquim Forn vztraja, da niso vedeli, da so Belgijci imama preiskovali zaradi suma terorizma. »Če bi bili o tem obveščeni, bi ravnali drugače,« je dejal.
16 smrtnih žrtev
Včeraj je preminila 51-letna Nemka, ki je v terorističnem napadu v Barceloni utrpela hude poškodbe. Z njo je število smrtnih žrtev naraslo na 16. Ranjenih je bilo več kot 100 ljudi.