Sodni proces

Kako je podjetnik hrvaških in albanskih korenin postal "najbolj osovražena oseba v ZDA"

S.R./STA
26. 6. 2017, 18.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

V New Yorku se je začel sodni proces proti Martinu Shkreliju, "najbolj osovraženi osebi v ZDA".

Reuters
Shkrelijeva starša sta priseljenca iz Albanije oz. Hrvaške, ki sta bila v ZDA zaposlena kot hišnika.

Na zveznem sodišču v Brooklynu se je danes začela izbira porotnikov na procesu proti 34-letnemu podjetniku Martinu Shkreliju zaradi poneverb vrednostnih papirjev. Shkrelija so aretirali decembra lani in ga izpustili po plačilu petih milijonov dolarjev varščine. Znan je po tem, da je navil ceno zdravila za aids s 13,50 na 750 dolarjev za tabletko.

Zaradi tega si prislužil naziv najbolj osovražene osebe v ZDA in celo predsednik Donald Trump ni našel lepe besede za podjetnika, ki ga je imenoval za razvajenega pobalina.

Retrophin in Turing

Reuters

Shkreli je ustanovil dve farmacevtski podjetji Retrophin in Turing z denarjem, ki ga je nabral s pomočjo mešetarjenja s hedge skladi. Ko je s prevzemom dobil pravice za zdravilo za aids daraprim, je povišal ceno, povzročil veliko ogorčenje in ga povečal s svojo nesramno obrambo potezo.

Sodni proces nima neposredne zveze s povišanjem cene zdravila, ni pa nobenega dvoma, da je to posredno vplivalo na sodni pregon. Javnost je zahtevala, da se ga privije in tožilstvo je našlo pot.

Dolguje milijone

Reuters
Ne kaže, da bi mu proces povzročal skrbi.

Shkreli dolguje milijone zvezni davkariji, nabral si je številne druge upnike, sodni proces pa je posledica uporabe sredstev podjetja Retrophin za poplačilo vlagateljem njegovega hedge sklada, ki jih je menda ob tem tudi prevaral.

Sodnik Kiyo Matsumoto je uvodoma zavrnil prošnjo njegovih odvetnikov, naj se mu varščina zniža s petih na dva milijona dolarjev. Sodnik je menil, da je bolje, če denar ostane na varnem za prihodnja plačila upnikom.

Nekoč naj bi imel premoženje v višini 70 milijonov dolarjev, sedaj pa naj bi bil povsem reven. Kljub temu se je pred kratkim pohvalil, da je doniral 40.000 dolarjev univerzi Princeton, ponuja tudi 100.000 dolarjev nagrade za rešitev ene od teorije zarot, v lasti naj bi imel sliko Picassa, pa neke glasbene albume in deleže v podjetjih.

Sodni proces bo predvidoma trajal skoraj dva meseca, saj namerava tožilstvo poklicati kar 57 prič.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu