Številne sporne prakse

FOTO: Kdo je kriv za pekel v Londonu? Veliko dela za preiskovalce

S.R.
14. 6. 2017, 10.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

V zgodnjih jutranjih urah je velik požar zajel stolpnico Grenfell Tower v elitnem predelu Londona. Nesreča je terjala najmanj 12 smrtnih žrtev, veliko ljudi pa je poškodovanih. Vzrok požara zaenkrat ostaja neznan, vse bolj pa je jasno, da so stolpnico v zadnjih letih zaznamovale številne, najmanj sporne, če ne že nezakonite prakse.

Reuters
Še vedno obstaja veliko tveganje, da se stolpnica povsem poruši.

Današnja velika tragedija, ko so v predelu Londona West London ognjeni zublji zajeli celotno stanovanjsko stolpnico Grenfell Tower, je terjala najmanj 12 smrtnih žrtev, v bolnišnicah pa se zdravi 78, od katerih jih je 18 v kritičnem stanju. Število smrtnih žrtev bo verjetno še naraslo. Na terenu je prisotnih tudi več kot 100 zdravstvenih delavcev, ki oskrbujejo poškodovane. S plameni se je spopadlo približno 200 gasilcev z okoli 40 gasilskimi vozili. Še vedno pogrešajo številne ljudi, stolpnica pa je tik pred tem, da se zruši.

Očividci so poročali o grozljivih prizorih, kako ljudje, da bi se rešili pred ognjem, skačejo iz zgradbe. Nekateri naj bi z balkonov in oken metali celo svoje otroke, drugi pa so se reševali z izdelavo vrvi iz rjuh.

Ljudje poročajo, da požarnega alarma sploh ni bilo slišati, številne so na dogajanje v zgradbi opozorili sosedi, nekateri pa so se na nevarnost odzvali zaradi dima in hrupa na hodnikih.

Načelnica londonske gasilske brigade Dany Cotton pravi, da varnost stolpnice trenutno spremlja eden od statikov in da naj bi bila varna do te mere, da so lahko vanjo vstopili gasilci, ki so dosegli že 20. nadstropje. O vzroku požara zaradi "dinamične narave" incidenta ni želela ugibati.

Reuters
Na prizorišču je več kot 100 zdravstvenih delavcev.

Vzrok požara zaenkrat še ni znan

Kaže, da bodo imeli imeli preiskovalci v zvezi s to tragedijo precej dela. Stolpnica je bila lani obnovljena, dobila je novo fasado in nov sistem ogrevanja. Stanovalci naj bi že leta opozarjali na požarno nevarnost in dejstvo, da je dostop za gasilska vozila do stolpnice močno omejen. Že leta 2013 naj bi se po močnem napetostnem sunku komaj izognili podobni katastrofi.

Da sta živa in zdrava, sta s počitnic javila tudi dva stanovalca, ki sta želela ostati neimenovana. Tudi sama potrjujeta, da so s pomisleki glede požarne varnosti seznanili svet okrožja Kensington in Chelsea, ki je lastnik stolpnice. "Že med prenovo smo vedeli, da se lahko taka katastrofa zgodi kadar koli, vendar korupcija v K&C cveti in je na zaskrbljujoči ravni. Pomembno je samo pranje denarja prek "projektov" na račun človeških življenj."

Profimedia
Lokalno prebivalstvo je lahko samo nemo opazovalo.

Prenovo je izvedlo podjetje Rydon, ki je s svojega spletišča danes odstranilo vse podrobnosti o opravljenih delih. Podizvajalec, odgovoren za zunanje obloge, naj bi sicer kmalu po opravljenih delih šel v likvidacijo.

Vsaj sporen je tudi nasvet, ki so ga glede požarne varnosti stanovalci prejeli leta 2014, takrat naj bi jim svetovali, da naj v primeru požara ostanejo v svojih stanovanjih, razen če ne dobijo drugačnih ukazov, navaja Guardian. V takrat objavljenem biltenu je med drugim pisalo, da »morate, razen v primeru ognja v vašem stanovanju ali na hodniku pred vašim stanovanjem, ostati v stanovanju. To zato, ker je bil Grenfell zasnovan v skladu z najstrožjimi standardi požarne varnosti. Poleg tega lahko nova vhodna vrata v vsakem stanovanju ogenj zadržujejo do 30 minut, kar je dovolj časa, da na mesto prispe gasilska brigada.«

Za stolpnico so po zaključku prenove junija 2016 izvedli oceno požarne ogroženosti. Ocenili so jo kot zgradbo "srednje stopnje" požarne ogroženosti. Gradbeni inšpektor Geoff Wilkinson pa je za BBC dejal, da bi moral biti požar v tovrstnih stavbah omejen na posamezna stanovanja in da se ne bi smel tako razširiti, zlasti ne v tako kratkem času. Geoff domneva, da moralo biti pri gradnji nekaj hudo narobe.

Reuters
Gasilci bodo imeli še veliko dela.

Slovenski državljan utrpel premoženjsko škodo

Na ministrstvu za zunanje zadeve so za STA odgovorili, da je v današnjem londonskem požaru premoženjsko škodo utrpel tudi slovenski državljan, ki v požaru ni bil poškodovan.

Kot so še pojasnili na MZZ, se je slovenski državljan v zvezi s požarom obrnil na slovensko veleposlaništvo v Londonu, ki je z njim v stiku in mu bo nudilo pomoč, če jo bo potreboval.

Profimedia
V bolnišnice so odpeljali okoli 50 oseb.

Estrada