Kitajski predsednik je ameriškemu gostu pojasnil, da sta se z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v telefonskem pogovoru pred mesecem dni zavezala k "skupnim prizadevanjem za krepitev sodelovanja med Kitajsko in ZDA". Izrazil je prepričanje, da se bo odnos "v novi dobi razvijal konstruktivno."
Na poti v Peking se je Tillerson ustavil v ameriških zaveznicah, na Japonskem v Južni Koreji, kjer je izjavil, da je strateškega potrpljenja s Severno Korejo konec. Izključil ni niti možnosti vojaškega posredovanja. To je pomenilo močan odklon od stališča Kitajske, ki se zavzema za previden diplomatski pristop.
V soboto je v srečanju s kitajskim kolegom Wang Yijem Tillerson sicer nekoliko prilagodil svojo retoriko in dejal, da sta ZDA in Kitajska zavezani preprečevanju konflikta na Korejskem polotoku. Wang je medtem ponovil stališče Pekinga o pomenu obnovitve pogovorov za umiritev napetosti.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Odnosi med ZDA in Kitajsko so se še dodatno zapletli zaradi namestitve protiraketnega obrambnega sistema (Thaad) v Južni Koreji, Trump pa medtem Kitajsko redno obtožuje tudi nepoštenih trgovinskih praks.
Vendar pa je bil Tillerson v Pekingu danes spravljiv. Izpostavil je dialog, ki bo vodil do "boljšega razumevanja" ter "krepitve vezi med Kitajsko in ZDA".
ZDA in Kitajska se tudi še naprej dogovarjata o morebitnem srečanju med kitajskim in ameriškim predsednikom. Neuradno naj bi Trump načeloma pristal na to, da bo Xija v začetku aprila gostil na Floridi. Tillerson ni razkrival podrobnosti.
Tillerson je sicer s srečanjem s Xijem zaključil svojo vzhodnoazijsko turnejo in Kitajsko zapustil, ne da bi stopil pred novinarje. Njegovo pot je z vidika medijev še zapletla odločitev, da s sabo ne vzame medijev - v nasprotju s pol stoletja staro tradicijo je namesto četice dopisnikov vzel s sabo le enega novinarja iz malo znanega konservativnega medija Independent Journal Review.