O tem, da bi se lahko kontroverzna Scientološka cerkev infiltrirala v munchenski muzej Haus der Kunst, so včeraj prvi poročali pri švicarskem časopisu Süddeutsche Zeitung. Jedro spora je vodja kadrovskega oddelka, ki je odgovoren za zaposlovanje in določanje plač ter za muzej svetovalne dejavnosti opravlja že vse od sredine devetdestih let prejšnjega stoletja.
Prva je govorice preverjala Isabell Zacharias, predstavnica bavarskih socialnih demokratov (SPD). »To je zgradba z določeno zgodovino. V tridesetih so jo zgradili nacisti, zaradi česar je znana po vsem svetu. Zdaj v njej pomemben položaj zaseda človek, ki pripada organizaciji s fašistično strukturo,« je Zachariasova dejala časopis The Local. Trdi še, da ima informacije, ki kažejo, da je v muzeju zaposlenih še več pripadnikov te kontroverzne cerkve, čeprav ti ljudje naj ne bi zasedali vodilnih položajev. »To se mi zdi nedopustno, če bi govorili o zasebni ustanovi, bi mi bilo vseeno, vendar je to državna ustanova, ki vsako leto prejme veliko nepovratnih sredstev,« dodaja.
Scientologija v Nemčiji
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Nemčija za razliko od Združenih držav scientologije ne priznava kot uradno vero in nanjo gleda z veliko mero skepticizma. Njihova sodišča so v preteklosti že večkrat razsodila, da »sekta« izvaja prevratniške dejavnosti, ki so grožnja za svobodo in demokracijo, ter da bi jo morali podrobneje spremljati.
Od leta 1996 morajo prosilci za delovna mesta v javnem sektorju navesti tudi svojo versko pripadnost, vendar ustanova Haus der Kunst ni del javnega sektroja, čeprav prejema javna sredstva. Bavarski minister za kulturo Ludwig Spaenle, ki je sicer tudi predsednik upravnega odbora muzeja, je za Süddeutsche Zeitung potrdil, da je primer začela preiskovati bavarska obveščevalna služba.